A számolásban bárki részt vehet előzetes természetismereti képzés nélkül, az adatok feltöltéséhez nem kell más, mint egy mobiltelefon, vagy jegyzetfüzet. Az adatok értékes segítséget nyújtanak a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek.
Felhívásukban azt írták, az adatrögzítés és -beküldés egyszerűsítése érdekében tovább fejlesztették a Turdus nevű (ez a rigófélék tudományos családneve) mobiltelefonos appot is, mindenki számára elérhetővé Androidra itt, iOS-re itt. Az alkalmazás lényegesen megkönnyíti a megfigyelést, mivel azonnal rögzíti a bevitt adatokat, az eltelt idő mérésével segít tartani a 30 perces időtartamot.
Aki nem szeretne okostelefont használni az adatok feltöltéséhez, az letöltheti ennek a poszternek az utolsó oldalán található adatlapot is, azonban az ide rögzített adatokat még fel kell töltenie az internetes adatbázisba.
A Nagy Téli Madárles megfigyeléseit elsősorban madáretetők környékén végezzük. Ennek megfelelően olyan helyet válasszunk, ahol egy madáretető vagy valamilyen természetes táplálkozóhely van, amit a madarak rendszeresen látogatnak a tél folyamán. Az kérik, lehetőség szerint a délelőtti órákban végezzük a számlálást, és minden esetben 30 percig tartson a megfigyelés. Megjegyzik, ha egyetlen madár sem látogatja meg etetőinket, ez az információ is fontos.
A madarak azonosítása az etetőnél kritikus fontosságú a rögzített adatok minősége és a Téli madárles sikere szempontjából. Mivel viszonylag kevés madárfaj keresi fel a legtöbb etetőt, ezek a fajok egy kis gyakorlással és gondos megfigyeléssel könnyen meghatározhatók – írják.
A Nagy Téli Madárles december 28-án kezdődik és február 28-ig tart. Az egyesület számára akkor legértékesebb az adatunk, ha minél több héten, hetente egyszer, mindig ugyanazon a napon tudjuk elvégezni a számlálást, de az adatokat akkor is felhasználják, ha csak egy alkalommal tudunk részt venni a megfigyelésben.