Tegnap délután a közadakozásból állított síremlékét is felavatták.
Vitéz nemes Darvassy István festőművész 1960-ban hunyt el Budapesten, őt felesége 1992-ben követte, s a Farkasréti temetőben lejárt sírjukra a felszámolás várt volna. Kovács Ferenc a vitézi rend arany vitézségi érmes tagjai kutatása közben tudta meg, hogy vitéz nemes Darvassy István, a Horthy korban aránylag ismert vásárhelyi festőművész is közéjük tartozott.
– Tavaly előtt, a vitézi rendi kiállítás alkalmával volt egy előadás az ő katonai dolgairól, de nem tudtuk, hol nyugszik. Most készül az elhangzott előadásokról egy kiadvány, ennek az anyagnak a kutatása közben bukkantunk egy internetes forrásra, melyből kiderült a nyughelye, majd a temetőben az is, hogy 12 éve lejárt a sírmegváltásuk – mondta Kovács Ferenc, a Történelmi Vitézi Rend vásárhelyi csoportja hadnagya, az újratemetés és a síremlékavatás kezdeményezője.
A házaspár hamvait végül hazahozta, s a város által adományozott sírhelyen a közadakozásból, a Vitézi Rend tagjai segítségével állított síremléket fel is avatták a festőművész 135. születésnapja alkalmából. A sír Tornyai János festőművész végső nyughelye mögött található. Tornyai és Darvassy barátok voltak, s az utóbbi mondott emlékbeszédet a vásárhelyi művészek nevében Tornyai temetésén.
Avatóbeszédében Gottfried Barna, a Honvédelmi Minisztérium katonai örökség főosztály szakreferense idézte fel Darvassy István katonai, pedagógusi és festőművészi pályafutását.
Imát és áldást Mészáros László alezredes református tábori lelkész mondott, közreműködött Zoltán Péter Bessenyei-díjas klarinétművész.
Darvassy István emlékkiállítása április 27-én nyílik majd meg az Alföldi Galériában.