A Tranzit fesztiválra kilátogató Fideszes ,,keménymag” olykor bekiabált Ligeti Miklósra, a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatójára. Akiknek Lánczi Tamás, Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke szerint el kellene indulni a választásokon, ha a korrupciót akarják kutatni és feltárni. Lánczi szerint a magyar kormány legitimitása megkérdőjelezhetetlen.
A Hivatalnak a TI ellen indított átfogó vizsgálata árnyékában került sor a beszélgetésre. A Hivatal szerint a TI választói akarat befolyásolására irányuló tevékenységet folytat. Ha gondjuk van a korrupcióval, induljanak el a választáson, ez volt a tanácsa Ligeti felé.
Ligeti emlékeztette a megjelenteket arra, hogy a Fidesz 2010 előtt még nagyon is szerette a szervezetet, Varga Mihály a TI kutatási eredményeit idézve interpellált a parlamentben, de Orbán Viktor is idézte a megszólalásaiban. Ez változott meg radikálisa, kissé orosz mintára, 2010 után.
Ligeti Miklós amellett, hogy felsorolt pár korrupciós ügyet az elmúlt évekből, azt kérdezte, hogy
Szuverén-e az a polgár, akit a saját választott kormánya nem tekint partnernek, nem tekint kellően felelősnek, hiszen kérdés és felhatalmazás nélkül elveszi a pénzét, és eltitkolja, hogy mire költi. (…) Szuverén tud-e lenni az a magyar polgár, aki nem jut hozzá azokhoz az információhoz, hogy az ő adófizetői pénzéből miért vásárolnak 300 milliárd forint értékben lélegeztetőgépet, ami a kutyának sem kell, és kacatként pusztul?
– számolt be róla a Telex.
Lánczi ezután azt sérelmezte, hogy szerinte Ligeti számonkérte a kormány legitimációját, amely több, ahogy fogalmazott, tiszta és fair választáson is felhatalmazást nyert a választóktól. Míg a Transparencynek nincs ilyen legitimitása. Lánczi szerint a TI tevékenysége civil álruhába bújtatott politikai tevékenység.
Lánczi szerint a TI tehet arról, hogy nem jöttek az uniós pénzek Magyarországra, ugyanis szerinte a korrupcióellenes szervezet Magyarország rossz hírét kelti, és aláássa a kormány hatalmát, amikor Európai Bizottság döntést előkészítő anyagához a Transparency „rendkívül gyenge lábakon álló, (…) manipulatív és végtelenül hamis képet sugárzó” Korrupció Érzékelési Indexét használták.
Ligeti szerint azért nem jut hozzá Magyarország a pénzekhez, mert egy korrupt rezsim, ezt nem az ő jelentésük derítette ki, hanem a támogatásokat szerinte inkább azért fagyasztották be, mert a magyar kormány és barátai az elmúlt 14 évben ellopták azokat, és például lomkorona nélküli lombkoronasétányt építettek.
Később a felek között vita alakult ki, hogy szükség van-e egyáltalán a hivatalra, majd a konkrét, a TI elleni eljárásról szólva Lánczi azt mondta, hogy azokra az együttműködési, finanszírozási szerződésekre lenne kíváncsi, amiket az Európai Bizottsággal kötött a Transparency International Magyarország. Ligeti szerint azért nem nyilvánosak ezek a szerződések, mert nincs közük magyar közpénzhez, és polgárjogi megállapodásról van szó, amelyeket a felek nem hoznak nyilvánosságra. Azt is hozzátette Ligeti, hogy minden fontos információ a szervezet megítéléséhez elérhető nyilvánosan.
Itt váltott kissé/még szigorúbb hangnemre Lánczi, amikor azt mondta:
Ez a ti véleményetek. Ti most egy állami szervvel kerültetek szembe, nem egy másik civil szervezettel vitatkoztok. Most nem ti kérdezitek fel az államot, hanem a hivatal kérdez fel titeket. Tudom, hogy ez furcsa, tudom, hogy ez kellemetlen, szokatlan, erre nem voltatok felkészülve, de ettől még ezeket az adatokat szolgáltatni kell
A végén a felek arról vitáztak, hogy alkotmányos-e egyáltalán a törvény, amely a hivatalt felállította vagy Alaptörvény-ellenes. Erre Lánczi azt válaszolta:
Azt értsétek meg, hogy ti nem álltok a magyar állam felett. A magyar állam legitimitása megkérdőjelezhetetlen. (…) A saját magatok által teremtett legitimitásba próbáltok kapaszkodni. Abba, hogy ti valamiféle nemes célokért küzdötök. Az a helyzet, hogy ennek a játéknak mostantól vége. Nektek válaszolni kell ezekre a kérdésekre.