A helyi Fidesz nem akar biodíszlet lenni

Nem vesznek részt a helyi Fidesz-frakció képviselői a csütörtöki közgyűlésen – többek között ezt jelentették be a 2025-ös költségvetésről szóló keddi sajtótájékoztatójukon.

A vásárhelyi Fidesz-frakció képviselői sajtótájékoztatót tartottak Hódmezővásárhely 2025-ös költségvetéséről.

Markó Csaba frakcióvezetőként elmondta, hogy nem szeretnének asszisztálni egy olyan dologhoz, amivel alapvetően nem értenek egyet, és nem szeretnének részt venni egy olyan döntésben, amelynek az előkészítő szakaszában sem kérték ki a véleményüket.

Azzal, hogy nem veszünk részt a közgyűlésen, valójában a figyelmet szeretnénk felhívni arra, hogy milyen helyzetben van jelenleg a város.

– fogalmazott Markó, majd kifejtette, hogy Vásárhelyen évek óta nincs koncepció, hogy milyen irányba kellene a városnak továbbfejlődnie. „Ha körbenézünk Hódmezővásárhely szomszédai között, Szentes, Makó, Szeged például, azt látjuk, hogy mindenhol történik valami” – hívta fel a figyelmet Markó. Majd felsorolta, hogy Szentesen bővül az ipari park, Makón megjelent egy új cég nagy beruházással és a turizmusra is rengeteg forrást fordítottak az elmúlt években, Szeged kapcsán pedig a BYD megjelenését említette. „Közben pedig azt látjuk, hogy Hódmezővásárhelyen nem történik semmi” – mondta.

Markó és képviselőtársai szerint a város nem használja ki úgy a lehetőségeit, mint ahogy tudná. Elismerte, hogy a város amúgy is az elmúlt évek egyik vesztese volt itt a régióban, és továbbra sem látják, hogy történne ebben a tekintetben bármilyen előrelépés.

Ezért is neveztük el a 2025-ös költségvetést a kilátástalanság és a stagnálás költségvetésének.” Szerintük „a számokból és a részletekből az derül ki, hogy itt nem fog történni valójában semmi jelentős dolog, beruházás, fejlesztés, ami hasznos lenne vagy előremutató lenne az itt élők szempontjából” – mondta Markó Csaba, bár azt elismerte, hogy a költségvetésben vannak részek, amelyek támogathatóak.

Szeibel Máté képviselő úgy fogalmazott, hogy Vásárhely a díjemelések városa lett, célozva a tavaly év végi közgyűlésben meghozott döntésre, amikor szinte minden szolgáltatás díját inflációkövető emeléssel terhelték. Szeibel szerint az ár- és adóemelések mellett a jelenlegi városvezetés a meglévő vagyont akarja kiárusítani. „Míg más városokban gyárak épülnek, bővül az ipari park, addig Vásárhely eladja a vagyonát, kiárusítja a vagyonát” – célzott arra, hogy az ótemplomi református egyházközösség vételi szándékkal kereste meg a várost, azokkal az ingatlanokkal kapcsolatban, amelyek tulajdonjogát amúgy a kormány ingyen szerette volna átruházni az egyházakra.

Mindeközben egy 70 kilométerre lévő kastély tulajdonjogát kívánja megszerezni. Aminek a fenntartása is elég nagy terhet róna a városra, illetve hát fejlesztésre is szorulna ez a kastély” – sorolta további kifogásait Szeibel.

Szél István képviselő is szót kapott, aki az önkormányzati cégek költségvetés-tervezetét vette górcső alá.

Szerinte a Nyugdíjas Lakópark sokáig az aranytojást tojó tyúk volt hajdanán, de ez már évek óta nincs így. „Most már csak egy beteg kacsára hasonlít” – fogalmazott. Azt javasolta a polgármesternek a sajtótájékoztatón, hogy cserélje le az igazgatót.

Szél a HVSZ Zrt-t is kritizálta, a parkolási díjak emelése miatt. Azt a közös javaslatot fogalmazta meg, hogy az igazgatóság és a felügyelőbizottsági tagok mondjanak le tiszteletdíjukról. A Hódfürdő nyilvánosan elérhető marketingtervét viccnek nevezte, szerinte a Médiacentrum is működhetne feleannyi pénzből, mint amit betervezett a költségvetésébe.

Végül ellentmondva addig megszólaló képviselőtársainak a szolgáltatások kiszervezése kapcsán úgy fogalmazott: „A Fidesznek van egy egységes álláspontja, nem érdekel bennünket más város és más közétkeztetés”. Vélhetően arra célzott, hogy a sajtótájékoztatón addig példaként állított Makó is kiszervezte a közétkeztetést, ugyanakkor sokkal nagyobb mértékben emelte a szülők által kifizetett díjat, mint Vásárhely.

Nagy Enikő Diána is az ingatlaneladási szándékot kritizálta, és bár megemlítette, hogy a város tartalékként szerepelteti a költségvetésben az ingatlanok eladásának összegét, a „családi ezüst kiárusításának” nevezte azt. Kifogásolta továbbá, hogy a város TOP-os pályázatból akarja megvalósítani a belvárosi rekonstrukció következő ütemét, de szót emelt a már betervezett beruházások egy része ellen is, például a kőfal surlófénnyel való felszerelését, és elmondta, hogy az sem racionális, hogy a játszóházat át akarják költöztetni, nem érti, miért nem lehetett eredetileg is az új helyre költöztetni. De ugyanígy kifogásolta többek között a városmarketingre szánt 110 milliós összeget is. Szerinte ezekből a költségekből le lehetne faragni, a megmaradt összeget pedig utak és járdák felújítására kellene fordítani. Számításai szerint a betervezett költség ezekre a tételekre mindössze 1 km út és 2 km járda felújítását tenné csak lehetővé.

Kérdésünkre, miszerint a helyi Fidesz az országgyűlési képviselővel szoros kapcsolatot ápolva próbál-e tenni valamit annak érdekében, hogy a városba érkezzenek kormányzati források, azt a választ kaptuk, hogy „kettőn áll a vásár„. Ha valaki nem tesz meg mindent a városért, ami tőle elvárható lenne, akkor nyilván egyszerűbb másra mutogatni – fogalmazott Markó Csaba. Azt nem részletezte, hogy ki az, akitől többet lehetne elvárni Hódmezővásárhely tekintetében.

A sajtótájékoztató idején az önkormányzatnál éppen bizottsági ülések zajlottak, amelyeken a helyi Fidesz képviselői nem vettek részt. A költségvetést a Pénzügyi-Gazdasági, Városfejlesztési és Városüzemeltetési Bizottság tárgyalja, amelynek tagja Szél István, illetve bármelyik másik képviselő is részt vehet az ülésein. A képviselőknek módjukban áll a bizottsági ülésen kifejteni véleményüket a tárgyalt napirendi pontokról, amennyiben nem értenek egyet akár a tervezett költségvetéssel, úgy módosító indítványokat tehetnek, amit a közgyűlés köteles megtárgyalni, és a témában döntést hozni.

HódmezővásárhelysajtótájékoztatóVásárhelyvásárhelyi fideszvásárhelyi hírek