A helyi adók csökkentését, illetve időszakos eltörlését javasolja az önkormányzatnak a Kereskedelmi és Iparkamara helyi szervezetének elnöke. A gazdaságban kialakult helyzetről Hajdú Józsefet kérdeztük.
A Kereskedelmi és Iparkamarához befolyt információk alapján hogyan reagáltak a vásárhelyi vállalkozások a kezdődő válság hírére, mik a személyes tapasztalatai?
Több felmérés is zajlik párhuzamosan a vállalkozások helyzetére, illetve azokról a javaslatokra vonatkozóan, amelyeket a megye, így a vásárhelyi vállalkozásoktól is várunk. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen már a második hullámban mérjük fel a pillanatnyi helyzetképet, illetve a vállalkozások javaslatait. Ez a munka online felméréseken keresztül zajlik, melyekről kamaránk hírleveleiben a helyi vállalkozók is értesítést kaptak. Emellett egy gyors telefonos felmérést is végeztünk, melybe a Hódmezővásárhelyen működő jelentősebb ipari cégeket is bevontuk. Ez alapján elmondható, hogy már számos változtatást eszközöltek a cégek, vállalkozók. Több ipari cégnél a közvetlenül a termeléshez szükséges anyagon, árun kívül mindenféle beszerzést leállítottak, a rezsiben komoly szigorítások történtek, az egyéni védőfelszereléseken kívül minden területen csökkentést rendeltek el. Szinte mindenhol megszüntették a túlórákat, csökkentették a műszakszámot. Ezek alól csak azok a stratégiai cégek kivételek, ahol a termelést a kieső munkaerő ellenére fenn kell tartani. Ezek jellemzően élelmiszeripari és vegyipari vállalatok.
Noha a kormány több engedménnyel igyekszik segíteni a vállalkozói szektort, azt is hallani, hogy ezek kiaknázásával sem képes sokáig megtartani munkavállalóit számos vállalkozó és cég, mert azzal teljesen felélné tartalékait, már ha vannak egyáltalán. Milyen visszajelzéseket kapott ez ügyben a kamara Vásárhelyen, meddig bírják önmaguk a vállalkozások?
Két gazdaságvédelmi csomag is készült, egyelőre még nem látjuk ezeknek a hatásait, de vélhetően további intézkedésekre van szükség, hogy életképesek maradjanak a cégek a veszélyhelyzet elmúltával. Az biztos, hogy a KATA-mentesség körének második gazdaságvédelmi csomagban történő bővítése a kisebb vállalkozásoknak is segítséget jelent, mint ahogy az adótartozások behajtásának felfüggesztése is. Az, hogy egy vállalkozás meddig bírja tartalékokkal az a vállalkozás hátterétől is függ. Az viszont biztosnak látszik, hogy az intézkedések ezzel még nem zárultak le, ezért dolgozunk mi is azon, hogy folyamatosan adatokat szolgáltassunk, felméréseket készítsünk a kormánynak készülő javaslatokhoz.
Vannak-e konkrét információjuk tervezett elbocsátásokról?
A vendéglátóipari, kereskedelmi, turisztikai cégeket igen érzékenyen érinti a visszaesés. A szektorban sok esetben létszámleépítést hajtottak végre, a legtöbb munkavállalót elbocsátották. A pontos számokról leginkább a kormányhivatal foglalkoztatási főosztálya tudna felvilágosítást adni. A kiadásokat emellett a más cégektől igénybe vett szolgáltatások csökkentésével érik el, ami a szolgáltatóknál eredményez bevételcsökkenést, kevesebb megrendelést, ami szintén hasonló eredményhez vezethet.
Az eddigi intézkedéseken túl mivel tudna segíteni az önkormányzat a szorult vagy válságos helyzetbe került vállalkozásokon?
Javasoljuk az önkormányzatnak a helyi adók csökkentését, illetve időszakos eltörlését. Az önkormányzati beruházások teljesített munkái gyorsított módon kerüljenek kifizetésre. Mérlegeljék az önkormányzati tulajdonú ingatlanokban működő vállalkozások bérleti díjának csökkentését vagy elengedését, esetleg átütemezését.
Van-te tervben bármilyen program, kezdeményezés, akár ötlet szintjén is, amivel a vállalkozók egymás terheit, nehézségeit helyben kezelni, vagy legalább tompítani tudnák?
Azt látjuk, hogy a jövőben felértékelődik a helyi ellátási láncok, beszállítói kapcsolatok szerepe. Remélhetőleg jobban együtt fognak működni a helyben a vállalkozások. A kamara igyekszik segíteni ezeken túl a vállalkozásoknak a digitalizálni ügyviteli folyamataikat, hatékonyságukat növelni és a kamarai pénzügyi alapok is nyitva állnak, Széchényi Kártya igénylésre is van lehetőség.
A már bevezetett gazdaságvédelmi intézkedések kidolgozásában kamaránk is részt vett, és a munka még nem állt le. Természetesen várjuk továbbra is a vállalkozások javaslatait, melyekkel hatékonyabban lehet kezelni a kialakult helyzetet. Úgy gondoljuk jelenleg az információ az az eszköz, ami leginkább segíthet a cégeknek, ezért új, tematikus járványügyi gazdasági hírlevelet indítottunk, amire már most több mint 500-an iratkoztak fel. Emellett külön weboldalon gyűjtjük a cégeket érintő információkat, de folyamatosan kommunikálunk a sajtón és a Facebook-on keresztül is.