A pályaválasztás előtt álló, nyolcadikos diákokat várták ma délelőtt a Corvin Mátyás Technikum és Kollégiumba az intézmény vendégváró nyílt napján. A gyerekek a képzésekkel, azaz az érettségi és a szakmaszerzés lehetőségeivel ismerkedtek meg.
Szépen sorban érkeztek ma kora reggel a nyolcadikosok a vásárhelyi, de a vidéki, így a földeáki és a székkutasi iskolákból is, hogy a Corvin Mátyás Technikum és Kollégiumban zajló képzésekkel, az ott elsajátítható szakmákkal ismerkedjenek meg. Akadt, aki úgy érkezett, hogy tudja, mely szakmát szeretné megtanulni, és akadt aki sokáig azt hitte, hogy tudja, de ma már nem volt biztos benne. A nyolcadikosoknak egyébként január végéig kell megjelölniük, hol szeretnének továbbtanulni, azaz semmiről sem késtek még le.
– Azért jöttem el erre a napra, hogy megnézzem, ebben az iskolákban mely szakmákat lehet elsajátítani – árulta el Fülöp Hanna, aki hozzátette, eddig az egészségügy érdekelte, de kicsit már kezd lemondani róla, viszont a többi középiskola nyílt napjára is elmegy.
A székkutasi Szombati Zsolt, – aki maga hozta el a Corvinba a fiát, Brendont, – elmondta: Azért hoztam el a fiam, hogy tudjon válogatni a kedvére való szakmák között, amikor a nyolcadik végén a továbbtanulásra kerül a sor. Hozzátette, egyik szakma felé sem akarták terelni, teljesen a gyerekre volt bízva. – Nem a mi tisztünk eldönteni, mivel foglalatoskodjon, miből éljen a későbbiekben – tette hozzá.
Brendon elárulta, hogy nem akarja követni édesapja kőműves-burkoló szakmáját, ezért inkább az erősáramú elektrotechnikus szakmát nézte ki magának. – Kiskorom óta szeretek szerelni, emiatt – tette hozzá.
Cseri Tamástól, a Corvin igazgatójától megtudtuk, hogy az idén ez az első, de nem az utolsó alkalom, amikor a végzős általános iskolások bepillantást kaphatnak a Corvinban elsajátítható képzésekkel, szakmákkal kapcsolatban. – A nyolcadik osztályos tanulókat hívtuk meg a mai pályaorientációs napra, nem csak Hódmezővásárhelyről, de a környező településekről. Nekik szeretnénk bemutatni az iskola működését, láthatnak bemutatót a képzésekről, de tíz – elsősorban szakmai órára is ellátogathatnak. Most elsősorban az óralátogatásra és a bemutatóra helyeztük a hangsúlyt, hogy a diákoknak bemutassuk a szakmákat, az ágazatokat, azt, hogy milyen a szakképzési, technikumi rendszer. Ezt később azzal szeretnénk majd folytatni, hogy megmutatjuk a műhelyeket. Azaz egy folyamatos rendezvénysorozatot terveztünk, mely most nyílik – mondta, majd hozzátette: azzal, hogy főleg a felnőttképzésben változnak rugalmasan a szakmák, s nappali képzésben azok már jó beálltak és alkalmazkodnak a piaci igényekhez.
Azok a gyerekek, akik meghallgatták a tájékoztatókat, meglátogatták az órákat, az iskola aulájában néhány szakma eszközeibe és fogásaiba is bepillantást nyerhettek, így többek közt megnézhették, hogyan működik az autóban a robbanómotor, kipróbálhatták a hegesztést, rácsodálkozhattak, hogy hogyan lehet kettévágni egy csempét, vagy milyen kézügyesség kell, hogy valaki fogtechnikusnak álljon.
– Én azért jelentkeztem a cukrász szakra, mert az unokanővérem is itt tanul – árulta el a kilencedikes Pázsik Alexandra. Szerintem ez elég jó szak, jól is lehet vele keresni, nagyon jó az ösztöndíj és csak három éves a képzés – mesélte.
A majd’ 800 diákkal működő – 60-70 kilométeres körből látogatott – iskola rugalmasan alkalmazkodva az igényekhez két újabb képzést is indít. A webáruház technikusit, mely öt év alatt nem csak szakmát, de érettségit is ad, illetve az erősáramú elektrotechnikust, de tucatnyi szakmát lehet választani a cukrásztól a kőművesig, vagy a hegesztőig.