A tízéves Direkt36 tényfeltáró központ közel egyéves munkával készített dokumentumfilmet Orbán Viktor miniszterelnök családjának üzleti tevékenységéről. A filmből megtudhatjuk, hogyan épült ki az Orbán család gazdasági birodalma, különös tekintettel Tiborc István, a miniszterelnök vejének gazdagodására. Ebben a történetben egyébként Hódmezővásárhely a kiindulópont. A Fidesz már támadja a Direkt36-ot.
„Hódmezővásárhely volt az ős-bűn, ott kezdődött minden” – mondja a filmben Vorák Anita, a Direkt 36 egykori újságírója, aki részletesen elmeséli az Elios-történetet, amivel Tiborcz országosan ismert és meglehetősen gazdag lett.
A dokumentumfilm részletesen feltárja milyen előzményei voltak a gazdasági építkezésnek a ’90-es évektől, hogy mi volt Simicska Lajos szerepe mindebben, és hogyan lett luxusingatlanokból, céghálózatokból álló birodalma Tiborcz Istvánnak és feleségének, Orbán Ráhelnek. Először láthatunk rejtett kamerás felvételeket arról a budai elit klubról, ahová csak többezer eurós befizetéssel és felvételi beszélgetés után lehet bebocsáttatást nyerni. A Botaniq Budai Klubot 2023-ban nyitották Tiborczék. Arra már Parászka Boróka, a többek között HVG-nek is író újságíró hívja fel a figyelmet, hogy egy nem is akármilyen név kell ahhoz, hogy a klub munkatársa szélesre tárja a kapukat és elárulja a belső titkokat, miszerint illegális szerencsejáték folyik bent, a nagyon válogatott vendégek maffiásat és hidegháborúsat játszanak. A „mi kis dzsentri világunkban” azonban a Széchenyi név az, amelyik előtt nincsenek titkok. Az amerikai-magyar fiatalember, aki a rejtett kamerás felvételt készíti ugyanis Bence-Xavier Szechenyi. Széchenyi István leszármazottja, aki nem mellesleg újságíró. Ahogy Parászka fogalmaz, „a rezsim kufárjaiban fel sem merül, hogy az elsíbolt kastélyokkal nem vették meg a magyar arisztokrácia leszármazottjait – hetedíziglen. Hogy az odaérkezőt valójában nem a rongyrázás, nem a rangkórság viszi Tiborcz klubjába az útját, hanem a szakma.”
A filmet a Direkt36 munkatársai – Marton Kamilla, Pethő András és Szőke Dániel – készítették Fuchs Máté rendezővel, Bíró Bálint társrendezővel és több más filmes szakemberrel együttműködve.
A film megjelenése előtt pár nappal Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője váratlanul azzal vádolta meg a független sajtót, hogy ukrán pénzből indít lejárató kampányt Orbán Viktor ellen. Kocsis bizonyítékokat nem szolgáltatott erről, azt állította, hogy a titkosszolgálatok tájékoztatták arról a nemzetbiztonsági bizottságot, hogy az ukrán állam magyar és külföldi újságírók segítségével próbálja lejáratni a magyar miniszterelnököt.
A Direkt36 közleményt adott ki, amelyben leszögezték, hogy a közel egy évvel ezelőtt indult projektet senki nem befolyásolta sem itthonról, sem külföldről, és ukrán finanszírozásban sem részesült. Később ismét megerősítették: „ez a vád szemenszedett hazugság”. Az oknyomozó újság azt írta, A dinasztia című, a Telexen megjelent dokumentumfilmje a szerkesztőség munkájának eredménye.
A film megjelenése után beindult a propagandagépezet, Vitályos Eszter kormányszóvivő egyenesen a Fico és Trump elleni fegyveres merénylethez hasonlította a filmet.
A filmet a Youtubon már 1,9 millióan látták.
A Direkt36 tényfeltáró központ egyébként nemrégiben ünnepelte 10 éves fennállását, akkor a portál egyik alapítója, szerkesztője és ügyvezető igazgatója azt írta, Lázár Jánosnak köszönhetik a tényfeltáró központ létrejöttét. „Ha nem kerül politikai nyomás alá az Origo a titokzatos utazásairól szóló cikksorozatom miatt még 2014-ben, akkor nem hagytuk volna ott a portált többen is – ki kényszerből, ki önszántából –, és nem kezdtünk volna el dolgozni egy saját műhely létrehozásán. És nem indult volna el tíz évvel ezelőtt, 2015 februárjában a Direkt36 tényfeltáró központ.”