A Digit4All elnevezésű projekt az Alternatíva Egyesület (Magyarország) és a Futureg (Szlovákia) közötti kisléptékű partnerségi együttműködés eredményeként valósult meg, az Erasmus+ támogatásával. A 2023-ban indult projekt célja a fiatalok és fiatalokkal foglalkozó szakemberek digitális tudatosságának növelése, különös figyelmet fordítva a cyberbullying, hamis információk felismerése, és biztonságos tartalommegosztás témáira.
Az együttműködés során hibrid módon megszervezett programok várták az érdeklődőket, mint például mentorálás, online webináriumok és személyes események. Mindezek segítségével a résztvevők számos új készséget sajátíthattak el a digitális világ kihívásaival kapcsolatban.
Az Alternatíva Egyesület, Szeged egyik legnagyobb múlttal rendelkező, immár 30 éve működő ifjúsági szervezete. Munkánk középpontjában az ifjúságsegítés, a közösségépítés és a fiatalok európai mobilitási lehetőségekkel való megismertetése áll. Rendszeresen települünk ki helyi rendezvényekre, valamint látogatunk el osztályfőnöki órákra. Tevékenységünk a média világára is nagy mértékben kiterjed, hiszen igyekszünk minden segítséget megadni a velünk együtt dolgozó fiataloknak podcastok, online újságcikkek és egyéb médiatartalmak elkészítéséhez. Közösségi terünkben egy felszerelt podcast stúdió, két, képzésre és csapatépítésre is alkalmas szoba és a „GyepesMód” szabadtéri rész áll a fiatal tagjaink rendelkezésére.
A FutuReg fő küldetése 2015 óta a Csallóköz kulturális értékeinek fejlődésének elősegítése, a gyermeki jogok tudatosításának támogatása, az egészséges és boldog gyermekkor kialakulásának elősegítése, valamint a civil társadalom és a régió, mint tudomány, kutatás és nem formális oktatás felhasználásával. Az egyesület küldetésének két pillére van, amelyek pedig a gyerekek segítése, mert ők jelentik a régió jövőjét, és a régió segítsége, mert ez a jövő nemzedék életének tere.
A projekt egyik csúcspontja a MediaCamp 2023 volt, amely augusztus 19-24. között Szegeden zajlott. A tábor résztvevői egy táborújságot készítettek a megélt eseményekről, miközben szakmai feladatokon, például újságírás, podcast készítés és digitális eszközök használatán dolgoztak. Az újságot a fiatalok büszkén bemutatták a SZIN (Szegedi Ifjúsági Napok) Civil Falujában. A tábor nemcsak szakmai fejlődést biztosított, hanem kulturális élményeket is nyújtott, mint a városnézés, a Dóm tornyának megmászása és a tűzijáték megtekintése.
A Digit4All projekt a fiatalok digitális kompetenciáinak fejlesztése mellett a nemzetközi együttműködést is támogatta, hiszen a résztvevők szoros kapcsolatokat alakítottak ki egymással. Mindemellett értékes tapasztalatokat szereztek a digitális világ biztonságos használatáról is. Az Európai Unió Erasmus+ programjának támogatásával megvalósuló projekt hosszú távon is elősegíti a fiatalok felelősségteljes online aktivitását és közösségi szerepvállalását.
A projekt száma: 2022-1-SK02-KA210-YOU-000083196.