Hódmezővásárhely Szegeddel és a Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzattal egyetemben 4-est kapott az Állami Számvevőszéktől a korrupció elleni védettségről készült jelentésben. Makó és Szentes 5-öst, Mártély 1-est.
Ötös skálán értékelte a települési és megyei önkormányzatok korrupció elleni védettségét tegnap nyilvánosságra hozott jelentéseiben az Állami Számvevőszék(ÁSZ), amely vizsgálódása során a következő kérdésekre keresett választ.
- Megteremtette-e az önkormányzat polgármestere és jegyzője a csalásmentes integritást biztosító alapvető feltételeket?
- Kialakította-e a hivatal jegyzője a beszámoló szabályszerű elkészítését, valamint a csalásmentes integritást biztosító alapvető feltételeket?
- Milyen kockázatot hordoz az ellenőrzött szervezet fennálló integritása?
Az ÁSZ azt írta, Csongrád-Csanád megyében az önkormányzatok több mint 74 %-a kialakította az integritás alapú működés alapvető feltételeit, közel 23 % pedig további intézkedésekkel csökkentheti a korrupciós veszélyeztetettséget. Két önkormányzatnál az ellenőrzés értékelése alapján olyan súlyú integritási hiányosságok állnak fenn, amely jelentősen fokozza a korrupciós kitettség kockázatát. Ennek csökkentése érdekében az ÁSZ további ellenőrzéseket tervez mind a két önkormányzat tekintetében.
A vizsgált Csongrád-Csanád megyei települések osztályzatának átlaga 4,6 lett.
Egyes önkormányzatok és hivatalaiknak osztályzata megyénkben:
- Makó 5
- Csongrád 5
- Szentes 5
- Mindszent 5
- Székkutas 5
- Mártély 1
- Domaszék 1
A főváros, kerületei, a megyei jogú városok és a megyei önkormányzatok összehasonlító jelentését külön dokumentumban mutatta be az Állami Számvevőszék. A 66 vizsgált önkormányzat átlagosztályzata 4,2 lett.
A dél-alföldi régióban az alábbi osztályzatokat állapította meg az ellenőrző szervezet:
- Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 4
- Békés Megyei Önkormányzat 5
- Csongrád-Csanád Megyei Önkormányzat 4
- Békéscsaba 4
- Hódmezővásárhely 4
- Szeged 4
- Kecskemét 4