Harmincöt évvel ezelőtt a keletnémet menekültek befogadásával a korszak legnagyobb humanitárius akcióját indította el a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. A menekültek támogatása napjainkban is a küldetés része, a karitatív szervezet több száz, fegyveres konfliktusok elől elmenekült családról gondoskodik Magyarországon. A képen népviseletbe öltözött urán menekültek a 2022-es vásárhelyi gasztroudvarban.
Harmincöt évvel ezelőtt, 1989. augusztus 14-én a Magyar Máltai Szeretetszolgálat megnyitotta az első menekülttábort a Budapesten várakozó keletnémet családok előtt, ezzel az akkori Európa legnagyobb humanitárius akcióját indította el. A következő három hónapban 48 ezer, a Német Szövetségi Köztársaságba tartó menekült kért és kapott segítséget a magyar fővárosban, majd a határ megnyitása után tovább indult a vasfüggöny elbontásáig szögesdróttal és fegyverrel őrzött nyugati határ felé. Augusztus 14-ére azóta a Befogadás Napjaként emlékeznek Magyarországon és Németországban is.
A befogadás, a menekültek, az otthonuk elhagyására kényszerült emberek támogatása a szervezet megalapítása óta része a Magyar Máltai Szeretetszolgálat küldetésének. A keletnémet menekültek mellett több száz, a romániai forradalom előtt érkező erdélyi családról gondoskodott a karitatív szervezet, a délszláv háború kitörése után pedig ötezer vajdasági, szerbiai és horvátországi menekültet szállított Magyarországra és fogadott be a háború végéig a Máltai Szeretetszolgálat.
A 2010-es években a Magyar Máltai Szeretetszolgálat távoli földrészeken élő menekültek hazatérését támogató programokat indított Afrikában és a Közel-Keleten. Szíriában kórházat bővített, mozgó orvosi rendelőket állított szolgálatba, önfenntartó mezőgazdasági farmot létesített, a múlt évi földrengés után pedig egyedüli nyugati segélyszervezetként működött közre az ellátás megszervezésében. Afrikában népes nyomortelepeken létesített egészséges ivóvizet és tisztálkodási lehetőséget kínáló központokat, és a falvaikba visszatérő családok megélhetéséhez adott eszközöket és felszerelést. Az azóta is zajló segítő programok célja, hogy a nélkülözés ne kényszerítsen további embereket az országuk elhagyására.
Napjainkban háború, vagy fegyveres konfliktusok elől Magyarországra érkezett, és tartósan itt maradni szándékozó menekült családok százairól gondoskodik a Máltai Szeretetszolgálat, melynek integrációs programjában ukrán, latin-amerikai, örmény emberek, és hitük miatt otthonaikból elüldözött keresztények vesznek részt. Az érintett családokat a karitatív szervezet nem csupán elszállásolja, hanem a beilleszkedésüket is intenzíven támogatja: a gyerekek magyar iskolákba, óvodákba járnak, a felnőttek segítséget kapnak a munkába álláshoz, mindenki nyelvoktatásban vesz részt, a traumák feldolgozásában szakemberek, a mindennapos problémák megoldásában családmentorok segítenek, hogy a program végén a családok megerősödve, további támogatás nélkül folytathassák önálló életüket.