Harminckettedik alkalommal gyűlnek össze Vásárhelyen, hogy a zenélés, a zenehallgatás és az együvé tartozás örömét megtapasztalják. Az augusztus 3-10. között megrendezésre kerülő, országosan egyedülálló zenei táborról az egyik főszervezővel, Berei Erzsébettel, mindenki Erzsikéjével beszélgettünk. Cikkünk borítófotója a tavalyi nyitókoncerten készült.
– A zeneiskola igazgatója voltam, és megkeresett Dratsay Ákos, fuvolaművész, egykori tanítványom, hogy fuvolásoknak szervezne tábort – emlékezik vissza Berei Erzsébet. – Már az első felhívásra 52-en jelentkeztek. Országos tábor volt már első pillanattól. Első évben is volt már egy „pihenőnap”, ez azóta is mindig a szerdai nap, amikor nincs gyakorlás, nincs előadás, csak szórakozás. Voltak évek, amikor Mártélyra mentünk ki, Lelkes István, aki maga is egy univerzális egyéniség, elvitt bennünket madárlesre, vagy a Kéktói ménesbirtokra, megtudhattuk hogyan készülnek a tejtermékek, a mezőgazdaság hogyan működik. Mindig volt valami olyan, ami a gyerekeket is lekötötte. Egyébként már az elején volt egyéni kitűzőnk is, amit éppen Lelkes István művész úr tervezett, erre nagyon büszkék voltunk mi is és a gyerekek is.
A táborok három generációnak nyújtanak lehetőséget, általános iskola utolsó két tagozatának, középiskolásoknak – ők teszik ki a táborozók zömét – és egyetemistáknak – mondja Erzsike. – Érdekesség, hogy Vásárhelyről soha nem voltak jelentkezők.
Mára már minden alkalommal több mint 100 táborozót látnak vendégül, ahol az ország legkiválóbb zeneoktatóival ismerkedhetnek meg a résztvevők. Dratsay Ákos, a tábor művészeti vezetője mindig olyan tanárokat hív meg, akik országosan elismert hírnévnek örvendenek, az országos és akár nemzetközi versenyeken is zsűritagok, zsűrielnökök. Annak a gyereknek, aki komolyan gondolkodik a zenei pályán tényleg óriási lehetőség ezekkel az emberekkel megismerkedni, a tábor adta munka során és a kötetlen programokon is – hangsúlyozta Berei Erzsébet.
Mára kinőtte magát a tábor a 32 évvel ezelőtt induló fuvola-táborból, mert a fuvolások mellett zongoristákat, klarinétosokat, hegedűsöket, csellistákat, ütőhangszereseket és a magánénekben fejlődni vágyókat is várják a szaktanárok, de a zeneszerzésre is fektetnek hangsúlyt – sorolja a főszervező.
Jelenleg a szaktanárok mellett három korrepetítor is segíti a szakmai munkát.
Az évek folyamán a diákok elszállásolását is több helyen oldották meg, vették már igénybe a Szathmáry Kollégiumot, amikor azt kinőtték, a főiskola kollégiumát és a Cseresnyés Kollégiumot is. Az étkezéseket mostanában a Halászcsárdában oldják meg, két turnusban.
A szakmai részhez – mivel többségében egyéni gyakorlási lehetőséget biztosítanak minden diáknak, – a Domonkos Nővérek Liszt Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola, valamint a Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskola és a Szőnyi Benjamin Református Általános Iskola termeit használják. Az orgonistáknak a Szent István templomban van lehetőségük zenélni. Berei Erzsébet külön köszönetét fejezte ki a templom kántorának, Horváth Jánosnak, aki nagyon készségesen segíti a diákokat.
Berei Erzsébet kiemelte a támogatókat is, akik nélkül nem valósulhatna meg a 32 éve töretlen országos hírű zenei napok szervezése.
A jelenlegi városvezetés mellett anyagi segítséget a pályázatok nyújtanak, különösen a Nemzeti Kulturális Alapprogram Zenei Kollégiuma. Emellett támogatja őket többek között a Bessenyei Ferenc Művelődési központ, a már említett iskolák, a Török Sándor Strandfürdő és Gyarmati Dezső Sportuszoda, a Hódmezővásárhelyi Unitárius Egyházközség.
Az Augusztusi Zenei Napok során a rengeteg gyakorlás és tanulás nem öncélú, a vásárhelyieket minden évben koncertekkel örvendeztetik meg a táborosok.
Idén négy olyan koncerten vehetünk részt, amelyen a szaktanárok is fellépnek, illetve négy diák koncert is várható.
A legkülönlegesebb zenei élményt nyújtó koncert pedig a kurzus- és fesztiválzáró hangverseny, amely minden évben a leglebilincselőbb és legforróbb hangulatú koncert. Ahogyan Berei Erzsébet fogalmaz: „A leghálásabb közönséget a diáktársak nyújtják”
A koncertek:
Nyitóhangverseny – Berényi Bea fuvolaművész emlékére
2024.8.3-án, szombaton 19 órakor az unitárius templomban
Berényi Bea fuvolaművész a tábor alapító művésze és pedagógusa volt. Tavaly nyáron, miközben betegségével harcolt, még aktívan részt vett a közös munkában, gyönyörködhettünk játékában és csodálhattuk növendékeinek produkcióit, amelyek a legapróbb részletre is figyelő tanári munkáról árulkodtak. Ezen a hangversenyen a darabok és az előadók többsége szoros kapcsolatban állt a művésznővel.
Művésztanári hangverseny
2024.8.5-én, hétfőn 19 órakor az unitárius templomban
Ezen az esten zenei különlegességekkel készülnek a közönség számára, ismert szerzők kevéssé ismert műveivel találkozhatunk, ismeretlen szerzők remekműveit, illetve egy egészen különleges produkciónak is részesei lehetünk, egy gyakran felcsendülő zenemű hegedű helyett fuvolán fog megszólalni.
Emlékezések – Köszöntések – a XX. és XXI. század magyar zenéje
2024.8.6-án, kedden 19 órakor az unitárius templomban
A XX. és XXl. század magyar zenéjét bemutató koncerten az elhangzó művek legtöbbjének szerzője ez évben ünnepli születésnapját. A koncert különlegessége, hogy Hollós Máté Erkel- és Bartók-Pászthory díjas zeneszerző személyes jelenlétével és ismertetőjével hozza közelebb művészetét.
Zongoraest – Mester és tanítványai
2024.8.8-án, csütörtökön 19 órakor a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban
A helyszín nem véletlen, itt található egy Steinway zongora, mely a világ bármely ismert koncerttermének büszkesége lehetne. Ezen a koncerten főként a kurzusok tanárai lépnek fel, de a műsort kiegészíti a zongorakurzus néhány részvevőjének játéka is.
„Most mi muzsikálunk” – A zenei tábor növendékhangversenyei
2024.8.9-én 11:30 órakor az unitárius templomban
2024.8.9-én 18:30 órakor az unitárius templomban
2024.8.10-én 10:30 órakor az unitárius templomban
2024.8.10-én 15:00 órakor a Szent István templomban
Kurzus-és fesztiválzáró hangverseny
2024.8.10-én 19:00 órakor az unitárius templomban