10-ből 9 megkérdezett szerint százezer forintra kellene emelni a legkisebb nyugdíjt

14 éve nem emelkedett a magyar nyugdíjminimum összege.

A magyarok 94 százaléka 100 ezer forintra, vagy még ennél is magasabb összegre emelné a nyugdíjminimumot, vagyis a legkisebb összeget, amit legalább 20 év munkaviszonnyal kaphatna valaki, miután visszavonul – derül ki a Pulzus Kutató napi.hu megbízására készített felméréséből.

Magyarországon a minimálnyugdíj 2008. január 1-je óta változatlanul 28 500 forint, ráadásul a kormány tavaly feloldotta az alkalmazhatóságára vonatkozó időkorlátot, így gyakorlatilag bármeddig maradhat ez az értelmezhetetlenül alacsony összeg.

Ha valaki legalább 20 évet munkában töltött, akkor ennél kisebb ellátást nem kaphat. A gyakorlatban ez nem is érint sok nyugdíjast: tavaly kevesebb mint 18 ezren kaptak ennyit vagy – 20 éves jogviszonyt el nem érve – ennél is kevesebbet, de az érintettek nagy többsége külföldi ellátást is kap.

Közel 22 ezer embernek jár 28 500 és 50 ezer forint közötti összeget és ami már komoly társadalmi probléma, hogy 400 ezer embernek az ellátása a 100 ezret sem haladja meg.

 A Pulzus Kutató reprezentatív kutatása szerint az emberek 71 százaléka ért egyet a 100 ezer forintos összeggel, 23 százalék szerint ennél is magasabb kellene, hogy legyen és mindössze 2 százalék szerint van rendben a 28 500 forint. A fennmaradó 4 százalék azért hagyná ezen a szinten a minimálnyugdíjat, mert emelése túl sokba kerülne az államnak.

közvélemény-kutatásnyugdíj