A vásárhelyi romák helyzetét kutatja az SZTE

Hódmezővásárhelyen és Makón végez kutatást a Szegedi Tudományegyetem a roma felzárkóztatás helyzetéről szeptember 26-a és 29-e között. A program célja, hogy egy kérdőíves felméréssel meghatározzák azokat a pontokat, amivel a kisebbségi csoportokat közelebb tudják hozni az egyetemi tanulmányokhoz. A felmérésben olyan hallgatók vesznek majd részt, akik a roma integrációs tanulmányok kurzust választották. A kutatásban résztvevők abban bíznak, hogy mintegy 200 kérdőív kitöltésével valós képet kapnak majd a vásárhelyi kisebbség helyzetéről.

Három napos kutatótábort tart jövő héten a Szegedi Tudományegyetem Hódmezővásárhelyen és Makón. Azokat a problémákat keresik az egyetem kutatói, amelyeket leküzdve több kisebbségi hallgató csatlakozhatna a felsőoktatáshoz. A témában 200 emberrel fognak beszélni, akik egy kérdőívet kitöltve válaszolhatnak a helyzetüket érintő kérdésekre.

Az első nap az önkormányzat munkatársai mutatják meg, hogy a saját szakterületükön milyen tevékenységet folytatnak, az esélyegyelőség növelése érdekében. Az első nap délutánján kimegyünk a terepre és megpróbálunk minél több kérdőívet kitöltetni az érintettekkel. Aztán folytatódik a munka, a második és a harmadik napon is. Majd feldolgozzuk ezeket a kérdőíveket és tanulmányok készülnek és reményeink szerint a hallgatók is, különböző konferenciákon elő tudják majd adni ezeket a kutatási eredményeket.

– mondta el a Vásárhelyi Televíziónak Kiss Mária Rita, a Társadalmi Felelősségvállalás Kompetencia Központ programvezetője.

Tóth István nemzetiségi referensi segíti a kutatók munkáját. A felmérés kapcsán kitért arra is, hogy Vásárhelyen helyen több programot is indítottak a roma diákok támogatásáért. Szeptemberben ösztöndíjat kaptak a jó tanuló általános iskolások és Kulcs programokat is indítottak a felzárkóztatáshoz.

Tudom említeni a Petra Modellprogramot, amely szeptembertől újraindult, nagy népszerűségnek örvend. El tudom mondani azt, hogy például a családsegítővel ebben a felmérésben is ugyanúgy résztvesznek ők is, a Kapcsolat Központ munkatársai. Igénylik is egyébként ezt a Szegedi Tudományegyetem munkatársai, illetve hallgatói, hogy olyan emberekkel mérjék föl ezt a terepet, akik ott szinte mindennapos vendégek a családoknál. Újonnan most fog beindulni a roma, cigány tanulóknak a jutalmazása, 3,8-as átlag fölötti tanulmányi eredménytől lehet erre pályázni

– fogalmazott a VTV-nek Tóth István, Hódmezővásárhely nemzetiségi referense.

A programban résztvevő hallgatók abban bíznak, hogy a kutatási eredményelik segítenek majd abban, hogy minél több hátrányos helyzetből induló diák juthasson el a felsőoktatásig.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!