A vásárhelyi gyár lett a Villeroy idei zászlóshajója

A német konszern részvényeinek ára 40 százalékkal emelkedett, miután bejelentették, tizedével nőtt a bevételük 2022 első felében, és ebben legnagyobb szerepe a Hódmezővásárhelyen gyártott szaniterkerámiáknak volt.

Július elejéig szinte szabadesésben volt a Villeroy & Boch részvényárfolyama: az évet 23 euró fölött kezdte a papír, márciusban megindult a lejtőn, s a nyár derekáig 15 euróig süllyedt az árszint, s amint arról beszámoltunk, csak egy gyárköltöztetés híre tudta megállítani a kedvezőtlen tőzsdei folyamatot. Aztán július 20-tól éles fordulattal felfelé lódult meg a német vállalat értéke, aznap közölte ugyanis félévi mérlegét a konszern. Kiderült, hogy a csoport konszolidált bevétel 9,1%-kal 490,3 millió euróra nőtt az első félévben, eredménye éves szinten közel tizedével, 41,3 millió euróra emelkedett. Azóta ismét 21 euró fölött jár a részvényárfolyam, ami 40 százalékos drágulást jelent.

Az említett közleményben kiemelték, az eredménynövekedés elsősorban a jó árbevételnek tudható be, amely ellensúlyozta az anyag- és energiaárak meredek emelkedéséből adódó többletköltségeket.  A szaniterkerámia árbevétele különösen erőteljesen, 12,2 millió euróval nőtt. A tavaly piacra dobott új termékek különösen Németország hazai piacán bizonyultak sikeresnek, miközben a kínai piac is jó fejlődést mutatott.

Kíváncsiak voltunk, hogy a hódmezővásárhelyi gyáregység milyen számokat produkált 2022 első felében, de nem kaptunk bővebb tájékoztatást.

Arra is rákérdeztünk, hogy magyar leányvállalat meddig lát előre gázbeszerzés tekintetében, meddig szólnak a hatályos szerződések a gázszolgáltatóval, veszélyezteti-e termelést a gázellátás körül kialakult európai bizonytalanság? Erre azt a választ kaptuk Fehér Erzsébettől, hogy az esetlegesen bekövetkező gázkorlátozásra, globális termelési hálózatukon belül módosított termelési terveket dolgoztak ki, így Magyarországra is. Kerámiagyártásuk a földgázzal előállított hőtől függ, és azt rövid távon nem tudják pótolni más megoldással. A cég kommunikációs vezetője hozzátette, a Villeroy & Boch Magyarország Kft. már 2021-ben lekötötte a 2022-es energiaigényének egy részét. Ebben rögzített árak szerepeltek, a hiányzó energiaforrásokat jelenleg piaci áron kell megvásárolni.

Júniusban 812, augusztus elején már csak 801 főt foglalkoztattak a friss céginfornációs adatok szerint Hódmezővásárhelyen. Feltettük a kérdést: mi az oka a csökkenésnek? Hogyan változott a külföldi és hazai munkaerő aránya a vásárhelyi gyáregységnél? Azt a választ kaptuk, hogy a létszámmal kapcsolatos változásokat nem kívánják kommentálni.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!