sajatbanner

A vállalkozások 8 százaléka szünetelteti tevékenységét

A kamaráknál regisztrált mintegy 2200 Hódmezővásárhely környéki egyéni vállalkozásból 170-en szüneteltetik tevékenységüket. A megszűnő vállalkozások száma is jóval meghaladja az induló vállalkozásokét – tudtuk meg Hajdú Józseftől. A hódmezővásárhelyi iparkamara elnöke írásban feltett kérdéseinkre válaszolt.

Mekkora károkat okozott Vásárhely gazdaságában az elmúlt két hónap? A helyi kereskedelem, szolgáltatás vagy az ipar sínylette meg jobban ezt az időszakot?

Komoly kihívás elé állította a vállalkozásokat a kialakult járványhelyzet. Azokban a munkakörökben, ahol megoldható volt, igyekeztek otthoni munkavégzést elrendeldelni a cégek, de a legtöbb ágazatban erre csak korlátozottan volt lehetőség. A nagyvállalatok közül kereskedelmi, agrár és az építőipari területet kevésbé érintette, de az egyik legnagyobb vásárhelyi foglalkoztató a Villeroy&Boch Kft leállni kényszerült, a vállalat azóta szerencsére újraindult.

A térségre jellemző, hogy arányaiban nagyon magas az egyéni vállalkozók száma. Számos területen a vállalkozók digitálisan folytatni tudták, és tudják munkájukat, viszont a személyes kontaktust igénylő szolgáltatások esetében látszik, hogy az egyéni vállalkozók közül többen felfüggesztették a tevékenységüket. A legtöbb szüneteltetés a kereskedelem, az oktatás illetve a szépségápolás területén fordul elő. A vállalkozások, mintegy 8%-a szünetelteti a tevékenységét, a kamaráknál regisztrált mintegy 2200 Hódmezővásárhely környéki egyéni vállalkozásból 170-en. A megszűnő vállalkozások száma is jóval meghaladja az induló vállalkozásokét.

Tudtak élni a kormányzati programokkal a vásárhelyi vállalkozások?

Az állami gazdaságvédelmi programban elérhető támogatások Csongrád megyében realizálódó részéről több adat is rendelkezésre áll. A rövidített munkaidőre vonatkozó bértámogatást összesen közel 15 milliárd forint értékben, kilencvenezer dolgozóra, mintegy 6800 vállalkozás vette igénybe országosan. Csongrád megyére ennek kb. négy százaléka jutott.

A kutatás-fejlesztés területén országosan közel 6 milliárd forint bértámogatást kértek. Ezt a megyében 230 fő után veszik igénybe. Erre hódmezővásárhelyi cégek is pályáztak. A versenyképesség-növelés kapcsán 440 kérelmet adtak eddig be, ennek 3,8 százalékát Csongrád megyéből igényelték (19 vállalkozás). 

A hazai kis- és középvállalkozások támogatása érdekében az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakmai támogatása mellett 2020. május 15-től igényelhető négy új, speciálisan a válsághelyzetre kialakított Széchenyi Kártya konstrukció. Ezek a kamarai ügyfélszolgálatokon, így a hódmezővásárhelyi kamarai irodában is igényelhetők. Az új hitelek célzott módon biztosítják a vállalati működés fenntartásához szükséges forrásokat, segítik a cégek likviditását, munkavállalóik megtartását, lehetővé teszik beruházásaik finanszírozását, továbbá segítenek a veszélyhelyzet lejártát követő időszakra a normál üzletmenet visszaállításában, a működés újraindításában, és a jövőbeli növekedés lehetőségének biztosításában. Ezek közül a Széchenyi Kártya Folyószámlahitel PLUSZ a napi működési költségekre, a Széchenyi Munkahelymegtartó Hitel a munkahelyek megőrzésére, a Széchenyi Likviditási Hitel a vállalkozás működtetésére alkalmas forgóeszközhitel beszerzésekre, a Széchenyi Beruházási Hitel PLUSZ a beruházások finanszírozására nyújt lehetőséget.

A Széchenyi Kártya Program új hitelei 1 millió forinttól, 100 millió forinton keresztül, akár 1 milliárd forint hitelösszegig, a lehető legrövidebb hozzáférési idővel, a vállalkozók igényeit és helyzetét alapul véve kialakított igénylési feltételek szerint, a legtöbb hiteltípus esetén 2020. évben türelmi idővel, érhetők el. Ráadásul ezeknek a konstrukcióknak a kamatai is mindössze évi fix 0,1 és 0,5 % között mozognak. 

Milyen híreket kaptak az elbocsátásokról?

– A legtöbb elbocsátás a vendéglátás területén, illetve a személyi szolgáltatóknál volt. Nagyon reméljük, hogy azon vállalkozások, akik időlegesen létszámleépítésre kényszerültek, visszavették már vagy hamarosan visszaveszik dolgozóikat. 

Mely ágazatokban lát nagyobb esély a „gyors” kilábalásra?

– Hosszabb idő, adott esetben évek kellenek, amire a gazdaság feldolgozza, kiheveri ezt a krízist. Azoknak a vállalkozásoknak, akiknek volt pénzügyi tartalékuk könnyebben átvészelik a válsághelyzetet. A most megnyíló források igénybevételével, az eddigi folyamataik újragondolásával, fejlesztésével, digitalizálásával reméljük, hogy a jövő évre rendeződik sok vállalkozás helyzete. 

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!