A többedik eséllyel sem éltek, kilakoltatják őket

Két családot lakoltat ki a vásárhelyi önkormányzat a november 15-én életbe lépő kilakoltatási moratórium előtt. Van, aki több mint 2 millió forint tartozást halmozott fel.

Összesen nyolc lakásra tűzött ki kilakoltatást az önkormányzat. A bérlők ezekben az ingatlanokban – a jellemzően 12 – 18 ezer forintos bérleti díjakból több milliós tartozást halmoztak fel, van olyan lakás, ahol a 4 millió forintot is meghaladja a tartozás mértéke. Az össztartozás a 20 millió forintot is meghaladja.

Az önkormányzat arról tájékoztatta portálunkat, hogy minden esélyt megadnak, hogy a lakók mégis maradhassanak az ingatlanokban, előbb duplájára, majd triplájára emelik a lakbért, részletfizetési megállapodásokat kötnek, és az esetek többségében ezek működőképes megállapodások. Akadnak azonban olyanok is, akik visszaélnek a helyzettel, és nem fizetnek. Ráadásul ezek a lakók sok esetben a közösségi együttélés szabályait sem tartják be.

Márki-Zay Péter a legutóbbi Időben c. műsorban a Vásárhelyi Televízióban elmondta, hogy a végrehajtók, akiket az önkormányzat megbízott, „olyan tempóban dolgoznak” hogy ezek az ügyek felgyűltek.

A polgármester azt is elmondta, hogy a kilakoltatás szélére kerülők közül sokan kábítószerfogyasztók, drogkereskedők, prostituáltak és „az önkormányzati lakásokban űzik ezt a szomorú ipart”. Márki-Zay állítja, „a szomszédok sokszor könyörögnek azért, hogy költöztessük ki ezeket az embereket.” A polgármester kihangsúlyozta:

Akik mindent megtesznek saját magukért, azok a várostól is minden létező támogatást megkapnak.

Márki-Zay Péter arra is felhívta a figyelmet, hogy mozgalma önkéntes alapon is sokat segít ezeknek az embereknek, közvetít adományozók és rászorulók között, így juttatva bútorhoz, egyéb használati tárgyhoz azokat, akik nélkülöznek, higiénés csomagokat osztanak és ruhát, illetve ételt juttatnak azokhoz, akik rászorulnak.

A polgármester ugyanakkor ismét beszélt arról a komlex támogatási rendszerről, amit a város dolgoz majd ki és amiről már többször említést tett. Egyelőre annyit tudunk a programról, hogy Szent Ferenc néven, több hatóságot, egyházat, civil szervezetet és intézményt egyesítve, ezek szaktudását felhasználva komplex módon segít majd. A tervek szerint a program jövőre kezdi majd el működését.

A szociális bérlakásokra egyébként jellemzően háromszoros a túljelentkezés, így azok, akik „visszaélnek a város bizalmával” olyan lakók elől veszik el a lehetőséget, akik amúgy ezzel esélyt kaphatnának a felzárkózásra.

Az önkormányzat tájékoztatása szerint jelenleg két ingatlant biztosan érint majd a kilakoltatás, további egy még kérdéses. A többiek tavaszig biztosan maradhatnak a lakásokban.

A téma egészen biztosan terítékre kerül majd a csütörtök délutáni lakossági fórumon, amit Jovány Gyula képviselő és a Cigány Nemzetiségi Önkormányzat tart a Szabadság téren.

A Vásárhelyi Televízió Időben c. adását itt nézhetik meg:

Hozzászólások lezárva.