„A tiltás visszalépés a nevelésben” – pszichológus az iskolai mobilhasználatról

Elvonja a figyelmet a tanulásról, és teret adhat a zaklatásnak – főként ezzel indokolta a kormány a mobiltelefonok iskolai használatát korlátozó, szeptember elején életbe lépett új rendeletét. A friss jogszabály mellett pro és kontra érvek is szólnak, de a pszichológus szerint a teljes tiltás nem célravezető, inkább visszalépés a nevelésben.

A szeptember eleji iskolakezdéssel kapcsolatban egy téma viszi el a show-t, mégpedig a kormány legújabb rendelete a mobiltelefonok iskolai korlátozásáról. A szülők egy része talán még örül is a rendelkezésnek, a gyerekek között már biztosan kevesebb akad, aki egyetértene a tilalommal.

A tiltás semmiképp sem megoldás – állítja Benák-Tömöri Judit pszichológus, akivel a most bevezetett jogszabály kihatásairól beszélgettünk. A szakember hozzátette, szerinte is elterelheti a gyerekek figyelmét a mobil. Az az érv viszont, hogy teret ad az iskolai zaklatásnak, nem helytálló, hiszen ugyanez délután is bekövetkezhet, ez nem iskolához kötött. A figyelemzavar tünetei és a viselkedészavar viszont valóban összefügghet a telefonhasználattal, véli a pszichológus, aki szerint

amit tiltunk, az mindig nagyon vonzó a legtöbb gyerek számára, főleg a kamaszok előbb-utóbb elkezdik átgondolni, hogyan tudják átverni a rendszert. Ha elfogadjuk, hogy ez zaklatást, viselkedésproblémákat okozhat, akkor a tiltással pont megteremtettük annak a lehetőségét, hogy ezek fokozódjanak.

A helyes használatot kellene megtanítani

A szakember felidézte a fővárosi Madách gimnázium igazgatójának példáját, aki nem akarta elvenni a diákoktól a telefonjukat, és akit ezért el is távolítottak igazgatói székéből. Ő azt mondta, hogy meg kellene tanítani a gyerekeknek a mobil helyes használatát, illetve azt, hogyan tudnának akár maguknak is korlátokat szabni a gyerekek.

Ahhoz, hogy ilyen megvalósulhasson, a szülőknek kellene a tanárokkal összefogni. Tehát a szülőknek is van dolga ezzel, ők otthoni környezetben tudnak kontrollt gyakorolni – például azzal, hogy elvárják, és egyúttal mintát is nyújtanak, hogy közös étkezések alkalmával ne legyen jelen a TV, az okoseszközök, illetve legyen közös időtöltés a családdal, és vonjuk be a gyerekeket például a bevásárlásba, főzésbe, házimunkákba.

Bár elviekben tanulási célra a gyerekek visszakaphatják a telefonjukat, de ez körülményes lehet, és előfordulhat, hogy ezért sok esetben inkább nem is élnek a lehetőséggel. Benák-Tömöri Judit pszichológus szerint ez mindenképpen visszalépés, ezért nem tiltani kellene, hanem megtanítani a gyerekeknek a helyes használatot. Internet- illetve telefonhasználatra nevelés viszont jelenleg az iskolákban nem történik.

A tiltás nem nevelés, a nevelésben egy visszalépés lesz szerintem, hogy tiltunk.

Nehéz helyzetek adódhatnak…

A pszichológus szerint a mostani iskolai tiltás eredménye vélhetően csak az lesz, hogy megpróbálják majd kijátszani a gyerekek. Amellett, hogy bizonyos korlátozásokkal ennek ellenére ő is egyetért, véleménye szerint adódhatnak ezután nehezen megoldható helyzetek, illetve olyanok, amelyek morális és jogi dilemmákat vetnek fel. Ilyen lehet például, ha orvoshoz, mondjuk fogszabályzásra vinném a kiskamasz gyerekem egy megbeszélt időpontban délelőtt, a gyerek viszont elfelejti, a szülő pedig nem tud mást csinálni, csak az iskola előtt várni, mert mondjuk a tanárt sem éri el, az iskolaépületbe pedig nem mehet be. De a szakember ennél súlyosabb helyzetet is el tud képzelni, például ha egy tanár visszaélve pozíciójával diákokat zaklat, bántalmaz. Ezt a gyerek esetleg elmeséli otthon, és a szülő szembesítheti vele a tanárt, aki viszont megteheti, hogy az egészet letagadja. Ha viszont van egy telefonos hangfelvétel, bizonyíthatóvá válhat az eset.

Azért van, amiben segíthet az új rendelet

Az, hogy a szünetben sem lesz a diákoknál a telefonjuk, elősegítheti azonban az egymás közötti szocializációjukat, de nem feltétlenül. Az az gyerek például, aki eddig ki volt közösítve, annak a telefon megléte, vagy nemléte nem fog segíteni. Itt pedig megint a tanár felelőssége jön a képbe, ő az, aki közösségépítéssel tud ilyenkor támogatást nyújtani.

A döntés nem egységesen jó vagy egységesen rossz

– összegzett végül a szakember.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!