A virtuális és a valós térben is figyeljünk oda a biztonságra – hangzott el a rendőrség mai sajtótájékoztatóján, ahol a nyári szünet veszélyeire figyelmeztettek. Hangsúlyozták, a gyerekekkel való kapcsolatnak a kölcsönös bizalomra kell épülnie, egyébként meg nem árt az egészséges bizalmatlanság – például online rendeléskor.
– Fontos, hogy a gyerekek szabadidejét, mozgását ellenőrizzük, tudjuk, milyen gyerekekkel barátkozik és ajánlott, hogy az ő szüleik elérhetőségeiket is szerezzék meg – indította a megyei rendőrség nyári bűnmegelőzéssel kapcsolatos mai sajtótájékoztatóját M. Toronykői Márta rendőr alezredes, a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság (CSMRFK) bűnmegelőzési osztályának vezetője. Szerinte az egyedül otthon lévő gyerekek, de a felnőttek is ki lehetnek téve annak, hogy olyanok mennek be az otthonunkba, például magukat szervezetek tagjainak hazudva, akiknek ezt nem kéne megtenniük.
Nincs „lélektani széf” – hangsúlyozta a strandbiztonság kapcsán. Minden strandon van széf, használjuk. Fontos, hogy a környéken sokan kerékpároznak, zárják le és erre tanítsák meg a gyerekeiket is. Minden évben készülnek a fesztiválokra, köztük az augusztus végi SZIN-re, ebben az évben is kitelepülnek a társasjátékukkal (kiemelt képünkön). Itt a szemléletformálás mellett olyan poharakat és dugókat is kiosztanak, amikkel megelőzhető, hogy valamilyen drogot juttassanak az ember italába.
– Amikor a család elmegy nyaralni, ezt előszerettel posztoljuk. Ha mindenféleképpen kényszert érzünk arra, hogy ezt megosszuk, akkor állítsuk be, ezt az információt kik láthatják – hangsúlyozta Toronykői. Hozzátette: „Bár nem gondolnám, hogy a nyaralásunk minden pillanatát a repülőgépre vagy a gépkocsiba szállástól meg kell osztani boldog-boldogtalannal, itt is a mértékletességre hívom fel a figyelmet.” Aláhúzta, hogy a fotókról már könnyű kideríteni, hol készültek.
A gyerek ne azt érezze, hogy csekkolni akarjuk
Szerinte az elmúlt időben a gyerekek otthonosabban mozogtak a virtuális világban, mint szüleik, ezért fontos, hogy a szülők is tartsanak lépést, legyenek tisztában, milyen alkalmazásokat használ a gyerek, mennyi időn keresztül használja azokat és kikkel barátkozik. „Mindennek a kulcsa a szülő és a gyermek közötti feltétel nélküli bizalom. A gyerek ne azt érezze, hogy mi csekkolni akarjuk, ellenőrizni, kivel tartja a kapcsolatot, mert abból egy pillanat alatt megtalálja a kiutat, hanem tudatosítsuk benne, hogy ahogy mi beszélünk vele, az egy mentoráló, támogató, bizalmi légkör” – fogalmazott.
Hozzátette, nézzük meg, a gyerekeink gépén fönn vannak-e a frissítések, szűrők és blokkolási rendszerek, illetve a webkamerát használaton kívül takarjuk le.
– mondta M. Toronykői Márta. Szerinte ha a gyermekünk hangulata megváltozik, depresszívvé válik, akkor el kell gondolkodni, kikkel is találkozott a virtuális térben. „Beszélgetni, beszélgetni, beszélgetni” – fejezte be még azzal, hogy figyeljünk online vásárláskor, ellenőrzött-e, ne előre fizessünk és akkor rendeljünk idegennyelvű portálról, ha teljesen magabiztos a nyelvtudásunk.
Figyeljünk, hol lehet úszni
– Ha lehet, a szabadidőnket a kijelölt fürdőhelyek partján múlassuk – mondta el Fischer Gábor, rendőr őrnagy, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság Tiszai Vízi rendészeti őrsparancsnoka. Ezek mindig bójákkal vannak elhatárolva a vízterület többi részétől, ez véd minket a többi közlekedőtől. A természetes vizek közül tilos fürdőzni
- a hajózó útban,
- kompok, rév átkelőhelyek, kikötők, úszóművek 100 méteres körzetében,
- vízlépcsők, vízi munkák 300 méteres körzetében,
- egészségre ártalmas vizekben,
- éjszaka, kivéve, ha meg van világítva, de csak a mély víz tábláig,
- a városokban és a határvizeken a kijelölt helyeken kívül.
6 év alatti és 12 alatti úszni nem tudó gyermekek akkor fürödhetnek, ha a szülők közvetlenül felügyelik őket. Az írottak mellett fontosak az íratlan szabályok is, teli gyomorral, alkoholos befolyásoltság alatt ne fürödjünk, ismeretlen vizet előbb igyekezzünk megismerni. Javasolja, menjünk csoportban, hogy tudjunk egymásnak segíteni. A vízi sport eszközöknél mindenképpen mentőmellényt kell használni és nem csak az időjárást, de a vízállást is fontos figyelni.
Ne a szankció miatt ne vezessünk ittasan
– A szülők figyelmét felhívnám, mert az övék a felelősség, hogy milyen géppel engedjük el a gyerekeinket – hangsúlyozta Vad Róbert, a CSMRFK baleset-megelőzési bizottságának titkára a biciklik kötelező elemeit sorolva. Akár gyalog, akár kerékpárral megyünk, fontos tudni, hogy éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a láthatósági mellény kötelező, a munkatársaim erre oda is fognak figyelni – tette hozzá. Felidézte, hogy a zéró tolerancia érvényes továbbra is az autóvezetők esetén.
– mondta. „Ne mindig attól féljünk, hogy a rendőr bácsi elkap minket és mit fog ránk róni, hanem az ittas vezetésnek komoly következményei lehetnek” – húzta alá. Az utóbbi időben növekedett az ittas vezetők száma – árulta el. Javasolta, hogy tömegközlekedéssel, bulisofőrrel vagy taxival menjünk haza buli után. Ha az ember kirándul autópályán és műszaki sérülés miatt le kell állnia, ne a kocsi körül álljon meg, hanem a szalagkorláton kívül és annyi láthatósági mellény kell ilyenkor, hogy nálunk legyen, ahányan utaznak az autóban – hívta fel a figyelmet.
Hozzászólások lezárva.