A stressz ölni is tud, ezért meg kell tanulnunk kezelni
A Szegedi Tudományegyetem Innovációs Napja alkalmából Magyarország első női Nobel-díjasa, Karikó Katalin tartott előadást. Az Egy kutató gondolatai az innovációról című előadása után a hallgatóság kérdezhette is a világhírű tudóst. Karikó Katalin ezúttal is szellemességével és szerénységével nyűgözte le a hallgatóságát.
2012 óta rendezik meg a Szegedi Tudományegyetemen az innovációs napot, ám ritkán tart ilyen híres tudós előadást ebből az alkalomból. Karikó Katalin igyekezett úgy beszélni az innováció fontosságáról, hogy azt a laikusok is megértsék. Szerinte jobb egyszerűen szólni a tudományról, mint hagyni, hogy az ismeretek hiánya miatt káros téveszmék kezdjenek terjedni az emberek között:
Az átlagember ismerete olyan messze van attól, ahol a kutató tart, a közötte lévő szakadék meg akkora, hogyha mások betöltik ezt a teret, akkor baj van. […]vannak emberek, akik az immunológiát facebook-on tanulták, és általában nagyon értenek és látnak dolgokat. Azoknak, akik a tudomány művelői, sokkal komplexebb képük van.
A tudós életpálya legfontosabb követelménye az, hogy aki ezt az érdekes, de nehéz utat választja, annak hinnie kell magában. Ha nincs önbizalom, nem tud túllépni a nehézségeken. Ami talán még ennél is fontosabb, hogy tudjuk kezelni a stresszt. Ezzel kapcsolatban egy fontos olvasmányélményéről számolt be a világhírű tudós.
Stresszel vagyunk tele, senki nem azt csinálja, amit szeretnénk. Se a gyerekünk, a feleségünk, a férjünk, az anyós, a szomszéd – mindenki valami mást kellene, hogy csináljon. Ez stresszeli az embert. a főnöke nem őt lépteti elő, nem ő kapja meg a több fizetést, ez baromira bosszantó. […]A stressz igenis képes megölni valakit.
– véli Karikó Katalin. A stresszt tehát a siker érdekében kezelnünk kell, és ennek alapfeltétele, hogy képesek legyünk elengedni dolgokat. Nem szabad például az agresszióra agresszióval válaszolni, a megoldhatatlannak tűnő problémákba pedig nem kell energiákat ölni. Karikó Katalin például meglátta a pozitívumokat abban is, ha valahonnan elbocsátották, mert akkor új lehetőségek nyíltak meg előtte. Az is fontos mindenki számára, hogy fizikailag rendben legyünk. Ő például a mai napig fut, és egyszer Philadelphiában a maratoni távot is teljesítette.
Az előadás után a hallgatóság is kérdezhetett a tudóstól, akinek még sok terve van:
Hosszú időn át tanulmányoztam különböző betegségeket, és úgy érzem, hogy megértettem az okát, és szeretnék erre gyógyírt, tehát egy gyógyszert kifejleszteni – ezen dolgozom.
Karikó Katalin azt is elmondta, hogy soha nem érezte hátrányban magát amiatt, hogy nőnek született, a férfiak ugyanis mindig is egyenrangú félként tekintettek rá. Az ifjú tudósoknak pedig azt tanácsolta, hogy mindig dolgozzanak olyan kollégákkal, akikben tökéletesen megbíznak.
Hozzászólások lezárva.