sajatbanner

A sertéstenyésztés lett a leggyengébb láncszem a Hód-Mezőgazdánál

Rosszabb volt 2021 mint 2020 a Hód-Mezőgazda Zrt-nek, de még így is haszonnal zárhatta a múlt esztendőt a jelenleg 255 főt foglalkoztató agrárcég – derül ki a kérdéseinkre küldött válaszokból.

Hogyan alakult a cég árbevétele 2021-ben az azt megelőző évhez képest? Tudott-e nyereséget produkálni a zrt?

Ilyenkor  év elején nagyon nehéz és nem is lehet még konkrét számokat mondani, de a  Hód-Mezőgazda Zrt.  eredményessége ugyan valamelyest elmarad a 2020-as évtől, de még így is kis pozitív eredménnyel fogja zárni a 2021-es esztendőt.

Mivel a társaság gazdálkodása több lábon áll, így a főképpen a sertés ágazatban kieső árbevételt szerencsére a többi ágazat kompenzálni tudta. A legnehezebb helyzetbe az állattenyésztők kerültek. Nálunk ugyan a tej árbevétel nem csökkent éves átlagban, de a termelés költségei jelentősen növekedtek. A sertéstenyésztés esetében az árbevétel is csökkent a takarmány és egyéb árak folyamatos növekedése mellett.

Az elmúlt hetekben egyre több cikk jelent meg arról, hogy a hazai állattenyésztési ágazat súlyos válságba került. Mennyire érintett ebben a társaság, mik a kilátások? 

Sajnos az elmúlt évben, különösen a második félévben jelentkező áremelkedések nagyon súlyos helyzetbe hozták az állattenyésztési ágazatot. A legjelentősebb a gabonafélék és a kukorica, mint abrak takarmány alapanyag nagy mértékű áremelkedése volt, ami miatt az elsősorban abrak fogyasztó ágazatok takarmányozási költsége 2021-ben 30-40 %-kal magasabb volt, mint az előző években. Emellett az állattenyésztésben is érezhető az energiaárak és az egyéb beszállítói árak (állatgyógyszerek, fertőtlenítőszerek, alkatrészek, stb.) emelkedése mellett a munkaerő költségeinek növekedése.

Az értékesített termelői tej ára havonta egy-két forinttal emelkedik, de ez a termelési hozamok növekedésével sem kompenzálható árbevételt eredményez. A hízósertés értékesítési ára az elmúlt évben rendkívül alacsonyan alakult, a néhány évvel ezelőtti 500 Ft/kg feletti ár helyett 350-380 Ft/ kg volt. Most januártól érzékelhető némi áremelkedés, de még mindig nem kompenzálja a termelői  költség növekedést a kiskereskedelmi élelmiszer ár növekedése, emiatt elsősorban a sertés ágazatban egyre több termelő hagyja abba a gazdálkodást. 

Milyen állapotban vannak a vetések? A szántóföldi kultúrák terményeinek értékesítése tekintetében mire lehet számítani 2022-ben?

Az őszi növények vetése időben megtörtént a Hód-Mezőgazda Zrt-nél, a növények állapota az évszaknak megfelelő. Az őszi időszakban a kelés lassabban indult a megszokottnál, de ez a mostani állapotban nem érzékelhető.  A későbbiekben további csapadékra, illetve hóra lenne szüksége a növénytermesztésnek. A szántóföldi kultúrák terményeinek értékesítése tekintetében jelentős változásra nem számítunk a 2021-es év végén kialakult árakhoz viszonyítva.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!