A nagy klubok letarolják az olyan műhelyeket, mint a HLKC

Fürdök Virág, a HLKC 15 éves tehetsége is meghívót kapott a serdülő válogatott keret-edzésére, az összetartásra április 25-28. között kerül sor Balatonbogláron. E hír kapcsán a vásárhelyi kézilabda utánpótlás-nevelés sikereiről és nehézségeiről is beszélt a lapunknak adott interjúban Áncsán István, a Hódmezővásárhelyi Leány Kézilabda Club ügyvezető igazgatója.

Mennyire gyakori, hogy a HLKC utánpótlás játékosai meghívást kapnak a korosztályos válogatottakba, kik részesültek hasonló elismerésben az elmúlt időszakban?

– A Magyar Kézilabda Szövetség által szervezett serdülő kiválasztásra egyesületünk rendszeresen több korosztályos játékosát delegálta az elmúlt években, melyeken többen is kimagaslóan teljesítettek. Mérai Maja 2016-ban került be a serdülő válogatott szűk keretében, jelenleg pedig tagja az ifjúsági válogatottnak. Berei Krisztina pedig 2019-ben érdemelte ki teljesítményével a serdülő válogatottságot. Mindketten Hódmezővásárhelyen, a HLKC-ban nevelkedtek, jelenleg pedig a NEKA játékosai.

Fürdök Virág játékára a serdülő válogatott szakvezetői is felfigyeltek.

– Mit tud tenni az egyesület, hogy a korosztályukban legügyesebb vásárhelyi gyerekeket ne csábítsák el a hazai topklubok, akadémiák?

– A hazai utánpótlás-nevelés felépítése és struktúrája egyértelműen azt eredményezi, hogy a nagy klubok és akadémiák serdülő korban (13-15 év) leigazolják a legtehetségesebb játékosokat. Ezt természetesen több esetben is támogatjuk, egyetértünk azzal, hogy a legtehetségesebb és legelhivatottabb gyerekek a fejlődésük érdekében szintet lépjenek. Ez a gyakorlat azonban 3-4 éve indokolatlan túlzásokhoz vezet,

sajnos azt tapasztaljuk, hogy több nagy klub is a mennyiség bűvkörében él, így szinte minden nyáron 4-6 serdülő és ifjúsági korú játékosunktól kell megválnunk, ami szakmailag nem minden esetben indokolt. Azt látjuk, hogy több országosan ismert klub kisebb energiát fektet a 14-15 év alatti korosztály kinevelésére, erőfölényét kihasználva inkább „letarolja” az olyan utánpótlás-nevelő műhelyeket, mint például a HLKC.

Sajnos ez sok esetben akkor is megtörténik, ha adott játékosnak mind szakmai, mind személyiség-fejlődési okok miatt még a 1-2 évig a nevelőegyesületében lenne a helye. Nyilván itt nagy a szülő szerepe és felelőssége is, hogy valósan lássa gyermeke képességeit, életkori sajátosságait és érdekeit. Sajnos kialakult egy olyan szemlélet, ami sietteti, indokolatlanul előre hozza e folyamatokat, ennek pedig több, sokra hivatott gyermek esik áldozatául. Mindezzel leginkább minket, és a hozzánk hasonló vidéki műhelyeket „bünteti” a rendszer, hiszen az elmúlt években már komoly létszámproblémákkal küszködünk ezekben a korosztályokban. Gyakran nehézséget okoz a Magyar Kézilabda Szövetség versenykiírásaiban meghatározott játékos-létszám biztosítása, végső soron a bajnoki szereplésünk is. Ellenben viszont azt látjuk, hogy a nagyobb sportegyesületek akár 2-3 serdülő és ifi csapatot is tudnak versenyeztetni, a tőlünk eligazolt gyerek nem ritkán ugyanabban a bajnoki osztályban játszik, mint előtte nálunk. Ennek ellenére úgy tűnik, mégiscsak jól végezzünk a dolgunkat, hiszen évről-évre jól szerepelnek csapataink, és újabb tehetséges játékosokat nevelünk ki. A legfiatalabb korosztálytól kezdődően igyekszünk a nálunk kézilabdázó gyerekeknek a legjobb képzést és körülményeket biztosítani, de azt tapasztaljuk, hogy 10 megkeresett játékosból 8-9 biztosan elmegy. A legtehetségesebb játékosok megtartásában szűkösek, korlátozottak a lehetőségeink. Amennyiben felnőtt csapatunk magasabb bajnoki osztályban szerepelne huzamosabb ideig, nyilván többen döntenének a maradás mellett, de erre jelenleg sajnos kevés esélyt látok!

– A csapatsportok közül egyedül a MKSZ szünetelteti az utánpótlás bajnokságokat a járványhelyzet miatt. A vásárhelyi ifik NB III-as csoportjukban listavezető, a serdülők az NB II keleti csoportjában második helyen álltak, mikor megszületett a szövetségi döntés. Hogyan tudják a versenyeztetés hiányát orvosolni a HLKC-nál?

– A Magyar Kézilabda Szövetség március derekán felfüggesztette az utánpótlás bajnokságokat. Amennyiben a pandémiás helyzet tovább javul, jó esély mutatkozik arra, hogy május elején újra pályára léphessenek a lányok.  Két hét kivételével folyamatosan edzésben vannak a gyerekek, de a kimaradt mérkőzések nyilván nagyon hiányoznak a fejlődésük érdekében. A serdülő és ifi keret legügyesebb játékosai szerepelnek a felnőtt NB II-es bajnokságban, a többiek azonban maximum egymás elleni gyakorló mérkőzéseket tudnak játszani, ami nem egyenlő értékű a rendszeres versenyzéssel. Bízunk benne, hogy a jövőben nem lesz szükség a korosztályos utánpótlás bajnokságok felfüggesztésére.

– A kényszerű megfiatalítás óta két vereség, és sorozatban három győzelem az NB II-es felnőtt csapat mérlege. A hátralévő 5 mérkőzésen megőrizhető-e a táblázaton elfoglalt, dicséretes második hely?

– Megkérdőjelezhetetlen, hogy az idő minket igazolt, fiatal játékosaink bebizonyították, hogy lehet rájuk számítani. A váratlan és kényszerű változások után az első két mérkőzés a „helyrerázódást” szolgálta, azóta viszont töretlen a fiatal csapat fejlődése. Talán többet is kaptunk az elmúlt három fordulóban, mint amire számítottunk, annak ellenére, hogy számos serdülő és ifjúsági korú játékos került a felnőtt keretbe. Minden hátralevő meccsre úgy fognak kimenni a lányok, hogy azt meg akarjuk nyerni. Óriási siker lenne, ha meg tudnánk tartani a jelenlegi 2. helyezésünket, de az sem tragédia, ha lejjebb csúszunk. Sajnos a rengeteg elmaradt mérkőzés közül több is a „zöld asztal mellett” dőlt el, egyik-másik vetélytársunk nem várt pontokkal gazdagodott, így kicsit szorosabb lett a küzdelem a dobogós helyekért. Bízunk a lányokban, hosszú távon is a jelenlegi keret gerincére, saját nevelésű játékosainkra kívánjuk építeni a HLKC felnőtt csapatát!

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!