A mártírhalált halt vásárhelyi orvosra emlékeznek vasárnap az Ótemplomban

A nyolc évtizeddel ezelőtt mártírhalált halt, a múlt század harmincas éveiben a távol-keleti Celebesz-szigeteken kórházat alapító Dr. Cseszkó Gyulára (1902 -1945) és feleségére, Hadady Emma Rózára (1907 -1944) emlékezik a Hódmezővásárhelyi Ótemplomi Református Egyházközség. A vásárhelyi születésű házaspár életútjáról és missziójáról, valamint emlékezetükről vasárnap 11 órai kezdettel hallgathatnak meg egy előadást az érdeklődők a Református Ótemplomban. A képen Bán Csaba, háttérben a dr. Cseszkó Gyula hazatértéről beszámoló korabeli újsággal.

A Két világháború között megjelent vásárhelyi Népújság szenzációként tálalta, hogy 72 napos utazás után egy rövid időre hazatért Vásárhelyre dr. Cseszkó Gyula – a Celebesz-szigetekről. Akkor azt is megírták, hogy az orvosdoktor feleségével együtt kórházat hozott létre a ma Indonéziához tartozó, akkor azonban holland gyarmatként működő távoli szigeten. A helyi sajtóban egy ideig a vásárhelyi házaspárról szóltak a hírek, majd 1948-ban közzétették halálhírüket, s emlékük azóta elhalványult. A Hódmezővásárhelyi Ótemplomi Egyházközség a házaspár emlékét szeretné feleleveníteni a vasárnap délelőtt 11-kor az Ótemplomban kezdődő előadással, amelyen Kubassek János tart előadást a házaspárról, majd bemutatják Kotormán László szobrászművész domborműtervét.

Bán Csaba lelkipásztor a házaspár emlékét felidéző, egyúttal a vasárnapi előadást népszerűsítő sajtótájékoztatóján elmondta: néhány évvel ezelőtt Kádár Péterné lelkipásztor bukkant egy régi újságban a Cseszkó házaspár nevére, majd Kubassek János nemzetközi geográfus, címzetes múzeumigazgató, a Magyar Földrajti Társaság tiszteletbeli elnöke, a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatója kereste meg őt személyesen, hogy felhívja a figyelmét, tudomása van a vásárhelyi születésű Cseszkó házaspárról, akik a távoli Celebesz-szigeteken alapítottak kórházat.

Az egyházi anyakönyvekben a születésük és a házasságkötésük dátumát is meglelték

– Ez a két adat összejött és Innen indult el az utánuk való kutatás, megkerestük és meg is találtuk őket az egyházi anyakönyvekben, Cseszkó Gyulát és feleségét őrbottyáni Hadady Emma Rózát, akiket itt kereszteltek, itt is kötöttek házasságot. Cseszkó Gyula a vásárhelyi gimnáziumban érettségizett, a felesége egy évet tanult ugyanitt. Cseszkó Gyula a debreceni egyetemre ment, de a szegedin végzett. A házaspár valószínűleg a világválság kezdetén utazott ki Hollandiába, majd a Holland Kelet-Indiai Társaság alkalmazottjaiként jutottak el a Celebesz-szigetekhez tartozó Tahuna szigetcsoportra 1931-ben. Itt 1933-ban kórházat alapítottak.

A házaspár sorsát a II. világháború ázsiai események határozták meg, a szigetcsoportot 1942-ben elfoglalták a japánok, akik a kezdeti udvariasságok után 1944-ben előbb a feleségét fogták el és kémkedés vádjával nyilvánosan lefejezték, a férjét pedig azért zárták a tondanoi börtönbe, mert az a korabeli vád szerint gyógyszereket juttatott a szigeteken felállított koncentrációs tábor lakóinak – emlékezett vissza 1991-ben az akkor a kanadai Hamiltonból Vásárhelyre hazalátogató egyik lányuk. A börtönt 1945. februárjában az amerikaiak lebombázták, a megsebesült Cseszkó Gyula nem sokkal később vérmérgezésben életét vesztette. Mindketten a szigeten nyugszanak.

A négy Cseszkó árvát egy ideig a japánok őrizték, majd a kórház ápolói bújtatták – Júlia lányuk fent említett visszaemlékezése szerint – végül – miután a holland titkosszolgálat és az ausztrál katonák megtalálták, az amerikaiak menekítették ki Ausztráliába. A gyerekeket a holland királynő taníttatta ki.

– Úgy tudjuk, hogy a négy gyermek közül egy él Hollandiában, a család többi tagja szétszóródott a világban. Az vasárnap eljön a gyülekezeti napon kezdődő megemlékezésre, többet is megtud a méltatlanul elfeledett házaspárról. Az a szándékunk, hogy a kibocsátó gyülekezet olyan emléket állítson nekik, mely minden időben felhívja a figyelmet a hivatásra, a kötelességtudatra és az Istentől elrendelt útra – tette hozzá Bán Csaba.

A Cseszkó házaspár kórházat alapított, mely ma is működik. Szobrát 2022-ben a kórház dolgozói állították.

Az indonéz Kanal Metro szerint az 1902. április 21-én Hódmezővásárhelyen született dr. Cseszkó Gyula, hozta létre az 50 ágyas Zending Kórházat Liunkendage Tahuna Hospital néven, majd működtette feleségével 1933. január 10-től. Emmát japán katonák elfogták és lefejezték Bungalawang-Tahunában 1944. november 9-én, 37 évesen. Dr. Cseszkó Gyulát szintén a megszálló japán katonák fogták el, és a tondanoi börtönbe zárták. 1945. február 21-én a szövetséges csapatok bombázása következtében meghalt a börtönben, 42 évesen. Teste a bungalawang-tahunai sírban nyugszik. Emlékművét 2022. május 10-én avatta fel a Sangihe-szigetek régense.

Dr. Cseszkó Gyula szobra az általa alapított celebeszi kórház előtt

Dr. Cseszkó Gyula és családja annak idején az evangelizációhoz kapcsolódó missziós misszió keretében érkezett Sangihébe.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!