A magyar háztartások harmadának nincs 8 milliós vagyona
Öngondoskodás nélkül sokakra ínséges nyugdíjas évek várnak.
Napvilágot látott a Magyar Nemzeti Bank és a Központi Statisztikai Hivatal közös felmérése a magyar háztartások vagyoni helyzetéről. A szegényebbik társadalmi rétegnek igen kevés esélye van arra, hogy idős korában tisztes megélhetése legyen.
A kutatást minden harmadik évben megrendezik, a legújabb adatok a 2020 végi állapotokat tükrözik.
A nettó vagyon kiszámítása úgy történik, hogy egy háztartás pénzügyi (például bankbetét) és nem pénzügyi (például ingatlan) eszközeinek értékét összeadják, és kivonják belőle a háztartás kötelezettségeit (például hitelek).
A felmérés szerint a 2017-2020 közötti három évben jelentős mértékben növekedett a háztartások vagyona, annak ellenére, hogy a koronavírus miatti világválság sokaknak felemésztette a megtakarításait. Ebben az időszakban az egy háztartásra jutó nettó vagyon 43 százalékkal lett magasabb: a növekedés leginkább az ingatlanárak szárnyalásának köszönhető, de a pénzügyi eszközök értéke is számottevően emelkedett.
Az egy háztartásra jutó átlagos nettó vagyon 2020 végén 39 millió forintra rúgott, de a vagyon eloszlása rendkívül egyenlőtlen. Ezt jól mutatja, hogy a „medián vagyon”, azaz a középen álló háztartás vagyona már sokkal kevesebb, mindössze 20 millió forint volt.
A legszegényebb vagyoni tizedben (mintegy 400 ezer háztartás) az átlagos vagyon negatív: mintegy mínusz egymillió forint. Eszerint ezeknek a háztartásoknak több adósságuk van, mint amennyi a tulajdonukban lévő eszközök összesített értéke – írta meg a napi.hu. A második legszegényebb vagyoni tizedben 4,1 millió, a harmadikban 7,9 millió forint az átlagvagyon.
Ezzel szemben a leggazdagabb 400 ezer háztartás átlagos nettó vagyona csaknem 190 millió forintra tehető.
Mivel a nyugdíjszámítás során jelentős részben az életpálya során megszerzett jövedelmet veszik figyelembe, ezért feltételezhető, hogy az alacsonyabb vagyonnal rendelkezők csak alacsonyabb nyugdíjra lesznek jogosultak.
Tovább nehezíti a helyzetüket, hogy saját megtakarításaikból sem lesznek képesek számottevő jövedelemkiegészítést biztosítani időskori önmaguk számára.
Hozzászólások lezárva.