sajatbanner

A közvilágításról és a hulladékkezelésről a vásárhelyi közmeghallgatáson

Két közérdeklődésre számot tartó téma, a közvilágítás és a hulladékkezelés, illetve -szállítás volt a témája a szerdai közmeghallgatásnak, ahol a lakosság előzetesen írásban elküldött kérdéseire válaszoltak a városháza munkatársai és a jelenlévő szakemberek.

A közvilágítás témájával kapcsolatban Lőkösné Nagy Sarolta képviselő szerette volna megtudni, hogy a lámpaoszlopok, amelyek rosszul lettek telepítve eredetileg, távol az úttesttől, vagy fordítva – ilyen a Borz utca László utca felőli vége – azokat újra beállítják-e. Hebők Attila, a városháza energetikusa válaszában elmondta: a város közvilágítás-projektje jelenleg közbeszerzés alatt áll. Bővítést ugyan nem terveztek, viszont a közbeszerzés előtti világítástervezésnél már gondoltak arra, hogy a képviselő által említett ponton nagyobb oszlopkarral tervezzék be a világítótesteket. Ahol pedig korábban nem jó irányban álltak a lámpák, ott átfordítják őket. Ezenkívül a lámpák fényvetése is a közterületekhez fog igazodni (vagyis a járdákat is megvilágítja majd). A polgármester ezt kiegészítette azzal, hogy ott, ahol lombkorona takarja a lámpát, ott ritkítást is elő tudnak majd írni. Lámpaoszlopok áthelyezését is bizonyára megfontolják egyes helyeken majd a tervezők/kivitelezők, legalábbis ott, ahol ez nem jár irreálisan nagy költséggel. Elmondta azt is, külön projekt keretében szeretnék a gyalogátkelőket is világosabbá tenni.

Egy másik kérdés a kerékpárutak megvilágítására vonatkozott, arra, hogy rövidebb szakaszokon legalább lehetséges volna-e a világításuk megoldása, például a Damjanich utca Hideg utca és Szerencse utca közötti szakaszán, illetve az Ilona utca sarkánál, mivel itt a lámpák az úttest túloldalán vannak. Ködben, esőben rosszul észlelhető útszakaszokról van szó, ahol egy-egy lámpa is sokat segíthetne. Az önkormányzat válaszában elhangzott: ilyen helyekre elvileg nem kell a városnak közvilágítást terveznie, de napelemes, akkumulátoros lámpákkal néhány érintett ponton, például kereszteződéseknél igyekeznek megoldani a jobb megvilágítást.

Egy lakos az után érdeklődött, hogy a nagyállomás és a körforgalom közötti szakaszon miért nem működik a világítás. Hebők Attila elmondta, a város üzemeltetési-karbantartási szerződésében benne van, hogy az üzemeltető a lakosságnak biztosít bejelentési lehetőséget. Ennek elérhetősége fenn van a város honlapján: telefonon a 62/565-881/ 4. melléken lehet 0-24 óráig bejelenteni a közvilágítási hibákat, illetve email-en a kozvilagitashiba@mvm.hu címen. A honlapon az is megtalálható, hogy az MVM mely online-felületén lehet még az előbbieken kívül jelenteni a hibát. Természetesen az önkormányzathoz is lehet ilyen esetben fordulni, a jelzést ők is továbbítják az MVM felé. A lakos által említett hibát a hivatal munkatársa azóta már továbbította is az üzemeltető cég felé. A polgármester a kérdés kapcsán kérte a lakosságot, hogy a hibákat, amelyeket észlelnek, lehetőleg az MVM felé jelezzék.

Összefoglalóul a polgármester hangsúlyozta, nemcsak egy jobb, korszerűbb közvilágítást fog kapni hamarosan Hódmezővásárhely, de az elfogyasztott energia mennyisége is csökken majd.

A hulladékkezeléssel, -elszállítással, illetve a hulladékudvarral kapcsolatos kérdésekre Schauer Tamás, az FBH ügyvezetője válaszolt.

Lőkösné Nagy Sarolta képviselő azt nehezményezte, hogy a szűk, kisebb utcákban is nagy hulladékszállító járművek közlekednek, ezzel rongálva az útburkolatot, helyenként közlekedési táblákat is, hiszen ezek az utcák nem ilyen járművekre lettek tervezve. Válaszában Schauer Tamás elmondta: az önkormányzattól kaptak egy 33 utcából álló listát, ez alapján pedig már egy éve kisebb járművel közlekednek a szűkebb utcákban. Márki-Zay Péter hozzátette, ha valaki a saját kisebb utcájában azt tapasztalja, hogy nagyobb hulladékszállító jármű közlekedik, jelezze az önkormányzat felé.

Egy másik lakos kérdése a biológiailag lebomló háztartási hulladék gyűjtésére vonatkozott, amelyet európai uniós szabály szerint 2024. január 1-től elkülönítve kell gyűjteni és komposztálni. Schauer Tamás elmondta, 2023. január egytől az egész országban a MOL vette át a hulladékkezelést, az ő vállalatuk, a MOHU januártól kísérleti jelleggel egyes településeket már be fogja vezetni a biológiailag lebomló háztartási hulladék házhoz menő gyűjtését. Márki-Zay Péter ezt kiegészítette azzal, hogy idén több hónapig szünetelt Vásárhelyen is bizonyos hulladékok átvétele, mert a MOHU nem vette át. Ez észrevehetően azt okozta, hogy az utak mentén ismét megszaporodott az illegálisan elhelyezett hulladék. A lakosságot tájékoztatták a (legális) alternatív lehetőségekről. Az is gond, hogy a korábbi szolgáltatóval ellentétben a MOHU csak mért és zsákolt formában veszi át például az építési hulladékot, max. 150 kg-ot naponta, évente pedig 1000 kg-ot. A polgármester ismét megemlítette alternatív lehetőségként a Zsarkó-féle, egyébként önkormányzati területen működő – a lelei út és a déli elkerülő út körforgalomnál fekvő – átvevőhelyet, ahol sokkal kedvezőbb feltételekkel lehet elhelyezni építési hulladékot.

A polgármester a kritika mellett egy jó hírt is megosztott: január elsejétől várhatóan elindul az üvegbetétek, műanyagpalackok, és a fém üdítősdobozok betétdíjasítása, ebből kifolyólag pedig remélhetőleg az út mentén eldobott hulladék mennyisége is csökkenni fog. Ez egyébként a tavalyi választási kampányban az ellenzék egyik programpontja is volt, amit most a kormány megvalósít – reméljük, a lakosok használni fogják – hangsúlyozta Márki-Zay Péter. Az illegális hulladéklerakókat a város egyébként is mindenhol fölszámolja, ahol csak tudja. A hulladékudvar Vásárhelyen nagyon népszerű, ami mindenképpen ok az örömre – tette hozzá.

A lomtalanítás kérdése is szóba került: a szolgáltatónál telefonon keresztül lehet időpontot egyeztetni, igaz, hosszú határidőre. A polgármester kérte: mindig előre egyeztetett időpontban helyezzék ki a lomokat a lakosok. Már kérték a szolgáltatót, hogy egy hónapon belül adjanak időpontot annak érdekében, hogy a lakosság ne helyezze el illegálisan a lomhulladékot sem. Az ügyfélszolgálaton, a szolgálató honlapján keresztül is lehet egyeztetni időpontot lomtalanításra. Schauer Tamás elmondta, jelenleg már egy hónapon belül tudnak időpontot biztosítani. Elhangzott, a hulladékudvarban is lehet ilyen jellegű szemetet elhelyezni. Viszont minden hulladékot egyedileg mérni kell – azért zsákban, mert csak kézi mérlegük van – mondta el Schauer Tamás. Szeretnének hídmérleget beszerezni, hogy ez egyszerűbb legyen, és ne kelljen zsákolni. Ebben az önkormányzat is támogatná a céget – hangsúlyozta Márki-Zay Péter.

Gyöngyösi Ferenc alpolgármester egy lakossági észrevételt továbbított, mely szerint szelektív és kommunális hulladékot egy gyűjtőkocsin belül gyűjtöttek. Schauer Tamás elmondta, ilyen elvileg nem fordulhat elő. Olyan lehet csak, ha észreveszik, hogy szennyezett a szelektív hulladék valahol, akkor azt nem keverik a tisztán gyűjtöttek közé, hanem a kommunálishoz öntik. Illetve olyan is lehet, hogy egy autó végigmegy egyszer, összeszedve a kommunális hulladékot, majd miután a telephelyén leürítette, visszamegy ugyanaz az autó, és összegyűjti a szelektív hulladékot is – de mindezt nem egy időpontban.

A polgármester végül felhívta a lakosok figyelmét: a hulladékgazdálkodási projektükben szemléletformálási feladataik is vannak, melyben igen magas részvételi számok vannak előírva. Ezért minden vásárhelyit arra kért, hogy segítsen a minél nagyobb elérés biztosításában, hogy a több mint ötezer részvételt igazoló aláírást összegyűjtsék. A piacon piacfesztivált is szerveznek ezzel a témával idén még több hétvégén. Hangsúlyozta, egy ember többször is aláírhat, ha több programon vett részt. Kérte, vegyenek részt ezeken a programokon minél többen, minél többször, és igazolják aláírásukkal is, hogy részt vettek.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!