A következő magyar űrhajóssal is kapcsolatot teremtenének a vásárhelyi rádióamatőrök

Toborzónapot rendezett a Hódmezővásárhelyi Rádióamatőr Klub a Gregus iskolában, ahol szeptember 27-én indul be az első szakköri foglalkozás. A klub terve, hogy rádiókapcsolatot teremtsenek a Nemzetközi Űrállomásra jövő tavasszal érkező magyar úrhajóssal. Ahogy 2009-ben tették ugyanezt az első magyar űrturistával Charles Simonyival is.

– Nagyon érdekel a hegesztés és a forrasztás, érdekel a rádióépítés, és a morzézés. A családomban nagyon sokan vannak/voltak, akik hegesztéssel és forrasztással foglalkoztak. Nagyapám elektronikai dolgokat épített és amatőr rádiós is volt egy rövid ideig. Én gyerekkoromban sok LEGO-t építettem és ez is inspirált, hogy a rádiószakkörbe jelentkeztem. Ráadásul Berecz János tanár úr, a fizikatanárom is ajánlotta nekem ezt az elfoglaltságot. Persze a rádióépítés mellett érdekel a kapcsolatfelvétel más amatőr rádiósokkal is – árulta el Papp Lőrinc, a Bethlen Gábor Reformtus Gimnázium diákja arról, miért érkezett a Hódmezővásárhelyi Rádió Klub, a Gregus Máté Technikum és Szakképző Iskolában rendezett toborzónapjára.

A toborzónapon érdekes dolgokat láthattak az érdeklődőt, így az amatőrök által összeállított rádiókat és Morse-készülékeket, de azokat a nagy hatótávolságú rádióadókat is, amelyekkel – szerencsés esetben – szinte a világ teljes részét el lehet érni. Ezen felül belehallgathattak az egyik legutóbbi nemzetközi verseny felvételébe is.

Számítógépen rögzítették a világbajnokság teljes forgalmát

– A toborzónapunk elsődleges célja, hogy minél több 12-15 éves fiatalt csábítsunk a rádióamatőr csapatba, hiszen az elsődleges célunk, hogy bővítsük a rádióamatőrök számát – árulta el Versegi Attila. A a Hódmezővásárhelyi Rádió Klub elnöke hozzátette: ezt sportot, azaz a rádiózást, a rádiótechnikai ismereteket szeretnék népszerűsíteni, illetve azt, hogy minél többen megszerezzék a rádiózással kapcsolatos tudást.

A rádióamatőrök egyébként nagyon sok érdekességgel foglalkoznak, amelyek közül az egyik legfontosabb a technikai ismeretek megszerzése. – Azt tapasztaljuk, hogy ma már ugyan egyre kevesebben, de vannak a fiatalok körében is olyanok, akiket még érdekelnek ezek az elektronikai szerelések, az ezzel kapcsolatos műszaki kérdések, problémák és ezen utóbbiak megoldásai, azaz a szerelések, forrasztások, építések, melyeket mind meg lehet tanulni – tette hozzá azzal, hogy a technikai részen felül nagyon fontos, hogy a rádióamatőr sport három ágában, azaz a rádióforgalmazáson, a gyorstávírász ágazaton és a rádiótájfutáson is értek el a felnőtt és gyermek versenyzőik szép eredményeket. A gyorstávírász gyerekek nemsokára részt vesznek majd a Tunéziába szervezett világbajnokságon.

A rádióamatőröknél nem a kor számít

A 21 aktív és több, alkalmanként megjelenő felnőtt taggal, illetve a szakkörös gyerekekkel működő Hódmezővásárhelyi Rádió Klub – ahogy a korábbi években – szeptember végén az idén is elindítja péntek délutánonként a Gregus iskolában működő szakkörrét, ahová elsősorban a hetedikes és nyolcados diákokat várják. A gyerekek megtanulnak kisebb elektronikai alkatrészeket, áramköröket készíteni, melyekből rádiót is lehet építeni. Aki erre jelentkezni szeretne, viszont a toborzóra nem tudott elmenni, az az info@ha8kcs.hu email-címen is jelentkezhet vagy felkeresheti a klub weblapját.

Hegyi Loránd szakkörvezető szerint a gyerekeket és a felnőtteket manapság olyan sok és annyira intenzív információk érik, hogy azt, ezzel a nyugodt sporttal nagyon nehéz áttörni. – Ezért is próbáljuk a 12-15 éves korosztályt megszólítani. Reméljük, hogy ők még fel tudnak nőni ehhez a komoly tudás igénylő sporthoz, a konstruktőri munkához és a rádiózás feladataihoz – jellemezte a helyzetet. Hozzátette, hogy az utóbbi években volt amikor húszan, de akadt, amikor csak négyen jelentkeztek a szakkörbe.

– Ez az év rádiózás szempontjából sok különlegességet tartogat, a legfőbb, hogy szeretnék felvenni a majdani kapcsolatot a 2025 tavaszán a nemzetközi úrállomásra felmenő magyar űrhajóssal, ahogy tettük ezt 2009-ben Charles Simonyival, az első magyar űrturistával.

Az első szakköri foglalkozást a Gregus iskola Árpád utcai épületben (azaz a volt József Attila iskolában) szeptember 27-én délután 5-től rendezik.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!