A kormány korlátozta az önkormányzatok szerződéskötési szabadságát

Az ukrajnai fegyveres konfliktusra és az emiatt bevezetett veszélyhelyzetre tekintettel felülírta a kormány a polgári jog egyik alapelvét.

A kormányrendelet értelmében önkormányzat közvetlen, vagy közvetett többségi tulajdoni részesedésével működő, vagy az önkormányzat közvetlen, vagy közvetett többségi befolyása alatt álló gazdasági társaság önkormányzattal szemben fennálló követelése átruházására irányuló szerződést érvényesen nem köthet.

Ahogy azt a 24.hu is írja, a kormány ezzel a polgári jog egyik legfontosabb, a szerződési szabadságra vonatkozó alapelvét írta felül. Ugyanis a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. tv. (Ptk.) a szerződési jog alapelvei között mondja ki, hogy a felek szabadon köthetnek szerződést, és szabadon választhatják meg a másik szerződő felet, illetve hogy szabadon állapíthatják meg a szerződés tartalmát.

A szerződési szabadság egyébként alkotmányos alapjog, korlátozására csak kivételes jelleggel kerülhetne sor. A szerződés kereteit törvény, általában a Ptk. vagy egyéb jelentős törvények kijelölhetik, ez a szabadságnak lehet korlátja, de ezen kívül inkább szerződéskötési kötelezettség szokott keletkezni jogszabály alapján.

Az mindenesetre kérdés, nem aggályos-e, hogy egy teljesen törvényes szerződéskötés esetében kívánja a kormány megkötni az önkormányzatok kezét a szerződő fél és a szerződés tartalmában egyaránt.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!