A kardoskúti Lófogó-érnél is éjszakáznak kékes rétihéják
A téli időszakban a Körös-Maros Nemzeti Park tájain is találkozhatunk kékes rétihéjákkal. Az Eurázsiában és Nyugat-Európa északi területein költő madarak első példányai már szeptemberben megérkeztek és csak március végén, április elején indulnak vissza.
A kékes rétihéják rendszerint a hamvas rétihéják elvonulását követően, októbertől jelennek meg és egészen áprilisig megfigyelhetők. Az itt telelők számát a fő táplálékul szolgáló mezei pocok állományának nagysága határozza meg. Mezei pocok gradációs években a Cserebökényi puszták Madárvédelmi Területen több mint 100, táplálékhiányos években csupán 10-20 kékes rétihéja figyelhető meg.
A Kardoskúti Fehértó részterületén a kékes rétihéják egyik tradicionális éjszakázóhelye a Lófogó-ér. Egyes években akár tíznél több példány is éjszakázik itt, de idén eddig csak négy madarat láttunk rendszeresen. Ugyanazokat a helyeket keresik fel, napközben pedig egyesével lehet velük találkozni. Táplálkozás céljából akár 20 kilométernél nagyobb távolságra is eltávolodnak, de alkonyatkor, sötétedéskor mindig ugyanarra a helyre térnek vissza – írta a nemzeti park.
Kardoskút térségében ismét kezd erősödni a mezei pocok állománya, amely az alföldi térségben a kékes rétihéják legfontosabb táplálékául szolgál a téli időszakban. Éjszakázóhelyeik itt is jellemzően zsombékos, magas gyékényes, magas sásos, zsiókás területek. A leborult, lehajlott növényzetre, zsombékokra, növénytorzsákra ülve töltik az éjszakát.
Hozzászólások lezárva.