A helyi reformátusok még januárban döntöttek arról, hogy közgyűjteményt nyitnak
A gyülekezet vezetése fájdalommal veszi tudomásul, hogy a hely- és kultúrtörténeti szolgálatukat egyes megnyilatkozások politikai síkra terelik.
A Hódmezővásárhely – Ótemplomi Református Egyházközség presbitériuma 2022. január 31-én döntött úgy, hogy megalapítja a Hódmezővásárhelyi Református Egyházi Gyűjteményt, amelyben az egyházközség és az általa fenntartott iskolák könyv-, műtárgy-, műalkotás- és irategyüttese kezelik. A jövőben nyilvános könyvtárként és nyilvános magánlevéltárként működő egyházi közgyűjtemény küldetése, hogy gyűjtse, megőrizze, feldolgozza és a köz javára is elérhetővé tegye Hódmezővásárhely református kultúrkincseit – írta lapunknak eljuttatott közleményében Bán Csaba lelkipásztor és Elek András, a gyülekezet főgondnoka.
„A gyűjtemény könyvállománya jelenleg mintegy 97 ezer kötetet számlál, amelynek legjelentősebb hányadát a Bethlen Gábor Református Gimnázium és Szathmáry Kollégium három könyvtára jelenti, de saját könyvtárral rendelkezik az Aranyossy és a Szőnyi iskola, valamint a gyűjteményi, a parókiális könyvtári állomány is beletartozik. Az ótemplomi gyülekezet őrzi az 1948-ig egységes hódmezővásárhelyi református gyülekezet anyakönyveit, levéltári iratait. Nemcsak az iskolák, hanem a gyűjtemény is számos műalkotást őriz, többnyire az elöljárók portréit, amelyek közül kiemelkedik Tornyai János két korai alkotása, valamint Kiss Bálint esperes arcképe. Ezen festmények közül az utóbbi években többet méltó és szakszerű módon restauráltatott saját forrásból az egyházközség.
A Malom utca 15-17. szám alatt folyamatos feldolgozó munka zajlik: három-öt munkatárs rendszerezi, veszi nyilvántartásba a köteteket és az iratokat. Jelenleg a már felújított harmadik egység, a kutatóterem berendezése folyik, ahol többek között a Hódmezővásárhely – Ótemplomi Református Egyházközség négy, korábban a Hódmezővásárhely önkormányzatának letétbe adott festménye is kiállításra kerül.
A korábban más helyszíneken, jobb és szakszerűbb feltételek mellett tárolt, kiállított műtárgyak és levéltári anyagok visszakerültek az egyházközséghez, ennek ékes példája a felújított ótemplom belső, 18. századi festett bútorzata. A gyűjtemény könyvállománya a különböző felajánlásoknak köszönhetően hétről-hétre jelentős mennyiséggel bővül, de olyan kultúrkincsekkel is gyarapodik a közeljövőben a gyűjtemény – egyházi letéteknek köszönhetően ‑, amelyek a hódmezővásárhelyi református és kulturális hagyomány, illetve szellemiség ápolását és elérhetővé tételét szolgálják.
Az egyházközség elnöksége fájdalommal veszi tudomásul, hogy a gyülekezet hely- és kultúrtörténeti szolgálatát egyes megnyilatkozások politikai síkra terelik.”
Hozzászólások lezárva.