A fizetésből élők túlnyomó többségének jóval átlag alatti a keresete Magyarországon

2020-ban, amikor a minimálbér nettója 107 ezer forint volt, a települések 12 százalékában az ott élők 120 ezer forint alatt kerestek, 31 százalékában 120-160 ezer, 38 százalékában pedig 161-200 ezer forint közötti összeget vittek haza. Ez azt jelenti, hogy a települések 87 százalékán az ott élők az országos átlag alatt kerestek.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. most a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) adatait felhasználva vizsgálta meg a nettó keresetek alakulását a Covid-járvány első évében, 2020-ban. Ekkor a NAV – amely csak a munkavállalók egy szűk körét, a napi 8 órában, legalább 5 fős munkahelyeken dolgozók keresetét veszi alapul – adatai alapján 4,2 millióan dolgoztak (azaz vallottak be munkajövedelmet), a teljes munkaidős alkalmazottak száma a KSH adatai szerint a legalább 5 fős munkahelyen ugyanakkor csupán 2,7 millió volt. A kisebb cégeknél, vagy részmunkaidőben viszont jellemzően alacsonyabb a fizetés. Így nem meglepő, hogy a GKI e tágabb körben 210 585 forintos nettó bért számolt ki, ami 21 százalékkal alacsonyabb, mint a KSH által szintén 2020-ra közzétett, 268 405 forintos nettó átlagbér.

Az elemzésből az is kiderült, hogy a legmagasabb keresetűek a főváros II. és a XII. kerületében, illetve Telkiben és Nagykovácsiban laktak. A fővárosban (276 ezer forint), Pest megyében (231 ezer forint) és Győr-Moson-Sopron megyében (225 ezer forint) átlag feletti volt a nettó kereset, Szabolcsban (163 ezer forint), Békésben (173 ezer forint), illetve Nógrádban (175 ezer forint) ugyanakkor messze alatta maradt. Vagyis Budapesten 70 százalékkal többet visznek haza a dolgozók, mint Szabolcsban – összegezte a kutatást a Népszava.

A nagyon alacsony jövedelmű települések ilyen nagy száma rávilágít arra, hogy Magyarországon igen nagy kiterjedésű területek vannak leszakadóban – hívta fel a figyelmet a GKI.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!