A belvárosban kapnak közösségi házat és kulturális központot a vásárhelyi romák

A Petőfi utca 6. szám alatti iskolaépület udvari helyiségét kapják meg a vásárhelyi romák közösségi háznak és kulturális központnak – jelentette be Márki-Zay Péter polgármester ma, a helyszínen rendezett Roma Kultúra Világnapján. A mintegy 30 érdeklődőt a Kucu Banda szórakoztatta és cigány ételeket is kóstolhattak.

– Hadd használjam ki, hogy elmondjam, mennyi mindent tettünk, azért, hogy jó legyen, büszkén lehessen cigánynak lenni Hódmezővásárhelyen és Magyarországon – emelte ki köszöntőjében Márki-Zay Péter polgármester, aki felsorolta azokat az értékeket, amit létrehoztak: a nemzetiségi önkormányzat és a Cigány Nemzetiségi Tanáccsal közösen indított roma jó tanuló díjtól kezdve, a városi támogatásból működő Petra programon át az étel- és ruhaosztásokig, a Mátray Attila-díjig, a hagyományápoló roma koncertekig és a Bogdán László-díjig, valamint az Észak utca közelében nemrégiben elkészült felépített közösségi házig. – Sok mindent megtettünk, hogy a Vásárhelyen élő cigányok büszkék lehessenek a cigányságukra. Ha valaki cigány, az nem kevesebb, hanem több, mert ő minden magyar ünnepet ünnepel, s minden magyar szokást és a sajátjait is – mondta a polgármester. Bejelentette, hogy a Petőfi utca 6. szám alatti épület, mely egy részében a Szőnyi iskola kapott helyet, s mely egykori tornacsarnokában a Hódvár játszóház működik, udvari épületrészében roma közösségi ház és kulturális központ kap majd helyet.

Sok mindent megtettünk, hogy a Vásárhelyen élő cigányok büszkék lehessenek a cigányságukra – mondta Márki-Zay Péter

– Nagyon jó cigány közösség van Vásárhelyen, s remélem ennek hírét is viszik – mondta Tóth István, romaügyi referens, aki szerint nem csak azért van ok az ünneplésre, mert 1971-ben ezen a napon ült össze a Roma Világkongresszus, s mert az ENSZ ezt a napot nyilvánította a Roma Kultúra Világnapjává, de azért is, hogy az igazi értékeink – nem csak a kulturálisak – átöröklődjenek az utánunk következő nemzedékekbe, mert apáink és anyáink megpróbáltak a szebbre, értékesebbre tanítani bennünket. Feladatunk és kötelességünk nekünk értelmiségi cigányoknak – és mindazoknak, akik az igazi roma értékeket képviselik a magyar társadalom egészében, – hogy nemzedékeken átívelve példát mutassunk gyermekeinknek, unokáiknak, az utánunk jövő nemzedéknek – emelte ki.

A Cigány Nemzetiségi Tanács tagjainak hozzátartozói készítették el a harapnivalókat, köztük a hagyományos roma rántásos rétest és almás rétest is, melyet a többi finomsággal együtt gyorsan el is fogyasztottak a résztvevők.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!