A 80 évvel ezelőtt elhurcolt leventékre emlékezett a városvezetés

A vásárhelyi leventék 80 évvel ezelőtti kálváriájára emlékezett Márki-Zay Péter polgármester, Dr. Berényi Károly és Gyöngyösi Ferenc alpolgármesterek a népkerti vasútállomás bekötőútján található emlékműnél.
A leventeszervezetek a katonai előképzés legfontosabb szervezetei voltak Magyarországon az 1920-as évek elejétől a második világháború végéig. A leventeszervezetek a 12–21 év közötti, rendszerint iskolából kimaradt fiúk katonai előképzését és nemzeti szellemű nevelését szolgálták. A testnevelés mellett nagy hangsúlyt fektettek a fegyelemre és a valláserkölcsi nevelésre. A trianoni békeszerződés katonai korlátozásainak kijátszására a leventeszervezeteket a testnevelésről alkotott 1921. évi törvény alapján szervezték meg. Az irányítást később, fokozatosan a Honvédelmi Minisztérium vette át.
Hódmezővásárhelyen a leventeoktatók nagy része a tanítókból verbuválódott. A második világháború idején, több mint 1900 fő vásárhelyi levente kapott behívót.
Az ott elesettekre emlékezve 1994-ben emlékfát állítottak Hódmezővásárhelyen, 2006-ban pedig a Történelmi Vitézi Rend kezdeményezésére Népkertben avattak fel egy emlékművet, és a körülötte lévő terület azóta is a Levente tér. Az emlékművet tavaly avatták újra. Itt néztek ugyanis vissza utoljára szülővárosukra a vásárhelyi leventék akik 1944-ben gyalogmenetben indultak Szeged felé.
1944 őszén 1900, többségében vásárhelyi fiatalt munkaszolgálatra vitték, 1945. április 4-én azonban aknazáporba kerültek. Voltak, akik már a helyszínen életüket vesztették, a többieket pedig ukrajnai táborokba hurcolták el.
Rájuk emlékezett ma délelőtt a városvezetés. A leventék között volt Gyöngyösi Ferenc nagyapja is, aki 16 évesen, hadifogolyként fél év kényszermunka után térhetett haza Hódmezővásárhelyre.
Hozzászólások lezárva.