Több orvost is kirúgtak a makói kórházból

Múlt héten közölte a rendőrség, hogy újabb gyanúsítottak vannak az ún. gyógyászati segédeszközös csalásban. Makói és szegedi orvosok is érintettek és bár csak gyanúsítottak, a 2020-as egészségügyi közszolgálati jogviszonyra vonatkozó szabályok miatt kirúgták őket. Kallai Árpád, a Hódmezővásárhelyi – Makói Egészségügyi Ellátó Központ főigazgatója széles körű tájékoztatást nem adott, a makói tagintézmény igazgató főorvosa a szerdai testületi ülésen próbált megnyugtató válaszokat adni.
Mint az ismert, a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján folytat büntetőeljárást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KRNNI) 2022 novemberétől gyógyászati segédeszközöket gyártó cégek vezetőivel és a velük kapcsolatban álló orvosokkal szemben. Most újabb olyan cégeket azonosítottak be, amelyek nagy értékben, jogosulatlanul igényeltek vissza állami támogatásokat gyógyászati segédeszközök után. Ebben az elkövetői körben összesen tizenheten voltak érintettek: 6 orvos, 8 cégvezető és 3 alkalmazott. Az ortopéd orvosok közül kettő szegedi, egy makói, egy szigetszentmiklósi, egy szekszárdi és egy budaörsi, míg a segédeszközöket gyártó cégek vezetői többségében szegediek, de van köztük egy ceglédberceli és egy budapesti is.
Hogy a makói kórház orvosai is érintettek, azt az önkormányzat elég suta közleménye buktatta le. Ugyanis azt írták, hogy a sebészeti osztályról több orvos is érintett. Hozzátették, a makói városvezetés minden rendelkezésére álló eszközzel támogatja a sebészeti osztály működését. Hogy mik lennének ezek az eszközök, azt nem részletezték, de egyébként semmilyen ráhatása nincs az önkormányzatnak a kórház működésére.
A közlemény megjelenését követően beszéltünk az egyik elküldött egészségügyi dolgozóval. Ő név nélkül elmondta, valóban kirúgták őket, már csak a gyanúsítás miatt is. Azonban az igazgató nem állt ki mellettük, pedig a kórház vezetése adhatott volna lehetőséget nekik nem munkavállalóként, hanem vállalkozóként dolgozni, másik városban, pl. Szegeden így oldották meg. Forrásunk szerint a segédeszközöket az osztályon fekvőkhöz írták ki és ezeket az OEP is engedélyezte, tehát szabályosan zajlott minden. Elmondása szerint annyi közük van az ügyhöz, hogy kapcsolatban álltak a forgalmazóval, ami történetesen a legközelebb van a makói kórházhoz, így könnyebb volt a betegeknek is. Beszéltünk egy ott maradt dolgozóval is, aki megerősítette, hogy a fentiek nagy része tényleg így van.
A legelső hírektől számítva napok teltek el, mire széles körben kaptunk tájékoztatást. Szerdán testületi ülés volt Makón, ahol szót kapott Nagy Jenő, a makói tagintézmény igazgató főorvosa.
Valóban, a kórház osztályait érintő változás történt az elmúlt hetekben
– ismerte el Nagy. Elmondta, a hatályos törvények szerint rendezik a munkajogi folyamatokat – azt nem mondta ki, de ez azt jelenti, hogy elküldik őket, ugyanis a törvény szerint már a gyanúsítás is elég ehhez.
A makói kórházigazgató arról számolt be, hogy jelen pillanatban is működik a sebészet és a rehabilitációs osztály. „A kieső emberek pótlása folyamatban van és biztatóak a jelek”, hogy tudnak működni tovább.
Amit tudunk, hogy a meggyanúsított dolgozók szerdáig dolgoztak és összesen 5 elbocsátás történt. A kórház oldalán intenzív szakápolót, csecsemő- és gyermekápolót, radiológiai vezető szakasszisztenst és képi diagnosztikai asszisztenst, haematológiai asszisztenst, gyógyszerkiadó szakasszisztenst, a vérellátó osztályra vezető szakasszisztenst, rehabilitációs szakorvost, sebész szakorvost és műtős szakasszisztens keresnek.
Hozzászólások lezárva.