200 éves vásárhelyi kalandregényt mutattak be a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Berényi doktor beszámolója szerint a megjelent szakemberek „tudományos igényességű hozzászólásaikban a vásárhelyi írónak a korai magyar regényírás történetében helyet biztosítottak”.
Berényi Károly alpolgármester közösségi oldalán számolt be a Petőfi Irodalmi Múzeumban múlt pénteken megtartott eseményről, ahol a Kapitány Sárvári Jánosnak és Támár Török kisasszonynak szárazon és tengeren esett története című kalandregényt mutatták be.
A meghívás indoka pedig az volt, hogy a könyv szerzője egykori hódmezővásárhelyi polgártársunk volt, a nemesi származású Vörös Mihály (1759 -1830) asztalosmester személyében, aki ezt a regényét 1812-ben írta!
Csak kéziratban maradt fenn 3 példány, melynek egyike Mayer Jenő (1954 -2021) vásárhelyi könyv- és képeslap-gyűjtő hagyatékából került a Tornyai János Múzeumba” – vázolta az alpolgármester. Berényi doktort a kéziratot sajtó alá rendező Szentmártoni Szabó Géza irodalomtörténész és egyetemi oktató hívta meg az eseményre, ahová Bernátsky Ferenc történész, a Tornyai János Múzeum munkatársa is elkísérte.

A török hódoltság korában játszódó regény a bemutatón megjelent irodalomtudósok szerint „érdekes betekintést nyújt az alföldi városokban és falvakban a XIX. század elején élt lakosok, mesteremberek sajátos világlátásába, földrajzi és történelmi ismereteibe, valamint a magyar vonatkozású kalandos elbeszélés iránt megmutatkozó érdeklődésükbe”. Berényi doktor beszámolója szerint a megjelent szakemberek „tudományos igényességű hozzászólásaikban a vásárhelyi írónak a korai magyar regényírás történetében helyet biztosítottak”.
Az est moderátora Bartók István irodalomtörténész volt, Csörsz Rumen István irodalomtörténész és régizenész pedig korabeli zenei betétekkel és regényrészletek felolvasásával igyekezett megteremteni a kulturális atmoszférát. „Az elemzők Alexa Károly, Kőszeghy Péter, Szentmártoni Szabó Géza irodalomtörténészek, Horváth Viktor író és Sudár Balázs turkológus történész és régizenész előadásait hallgatva egy különleges történelmi korszak életébe nyerhettünk betekintést.”
Az esemény végén Berényi Károly és Bernátsky Ferenc vállalták, hogy a következő könyvbemutatót Hódmezővásárhelyen rendezzék meg,
ahol a kiváló irodalmi szaktekintélyeket szívesen látjuk majd nemes Vörös Mihály szülővárosában is. A vásárhelyi bemutató megszervezését pedig a Tornyai János Múzeum igazgatóhelyettese intézménye nevében vállalta, ami előreláthatóan május utolsó hetében valósulhat meg.
Hozzászólások lezárva.