101 magyar településen szüntetné meg a háziorvosi ügyeletet a kormány
A jelenlegi csaknem háromszáz helyett a jövőben 81 magyarországi járásban összesen csupán 102 háziorvosi ügyeleti központot tartana fenn az egészségügyi kormányzat, írja a Népszava. A lap beszámolója szerint Budapesten kívül a kormányzat az Országos Mentőszolgálatra bízná a háziorvosi ügyeleti feladatok megszervezését.
Úgy tűnik már az sem fontos, hogy minden járásban legyen háziorvosi ügyelet, Magyarországon összesen – Budapesten kívül – 151 járás van.
A Népszava birtokába került előterjesztés szerint 101 magyar településen szüntetné meg a kormány az alapellátási ügyeletet, többek között Mindszenten, Kiskunlacházán, Veresegyházán.
A tervek szerint a háziorvosok ügyelnének a fennmaradó központokban, a 8-16 óra közötti rendelési idejük után este 10 óráig, illetve hétvégéken. Este tíz után, a teljes ügyeleti időben pedig „az Országos Mentőszolgálat diszpécserközpontja osztályozza a feladatokat és jelzi a háziorvos számára a helyszínre vonulási igényt” – ezt a mondatot a szakmai szervezetek sem tudják értelmezni. Nem világos ugyanis, hogy a mentő megy a beteghez és tájékoztatja erről a háziorvost, vagy pedig az OMSZ csak a hívást fogadja, és a háziorvosnak kell a beteghez sietnie.
A lap szerint már az is kétséges, hogy lesznek-e háziorvosok, akik el tudják látni ezt a feladatot, hiszen körülbelül ezerre tehető a 70 év feletti háziorvosok száma.
A 102 központból 21 csak gyermekeket, 21 csak felnőtteket látna el, mindössze hatvan lenne, amely gyermekeket és felnőtteket egyaránt ellát.
Tegnap – mint azt megírtuk – a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnökségi ülését követő sajtótájékoztatón Karácsony Gergely főpolgármester és MÖSZ társelnök elmondta, hogy a szövetség készen áll arra, hogy az egészségügyi rendszerről tárgyaljon, és a mostani javaslatban is van számos elem, amivel egyetértenek. De éppen ezt a pontját a tervezetnek a Magyar Önkormányzatok Szövetsége nem tudja elfogadni és támogatni, hiszen az oktatásban már megtapasztalhattuk Magyarországon mennyire káros a centralizáció és egyáltalán nem oldja meg sem a szakemberhiányt, sem a forráshiányt. A MÖSZ azt is cáfolta, hogy a teljes tervezetet támogatná, hiszen meg sem kérdezték őket.
Hozzászólások lezárva.